Odnowienie esencji społeczności

Odnowienie esencji społeczności

inkubator ekowioskowy

10 reprezentantów z 9 narodowych sieci ekowiosek spotkało się w Sustainability Park Istra w Słowenii od 17 do 21 stycznia, aby kontynuować pracę nad dwuletnim projektem: „Sustainable Community Incubator Partnership Programme” (SCIPP) finansowanego z Erasmus+.

W rozwiniętych krajach nikt już nie myśli o umieralności dzieci. Podczas gdy w 1800 roku wśród tych krajów umieralność dzieci jest na poziomie ponad 30%. W 2013 tylko 6.3 milionów dzieci umarło w wieku poniżej 5 roku (mniej niż 0,1%). To pokazuje, że ludzkość poczyniła gwałtowny rozwój w większości wrażliwych faz rozwoju dzieci.

Jednakże powstające młode społeczności nie mają wsparcia znikąd w najbardziej wrażliwych fazach swojego rozwoju. W ostatnich 70 latach zindustrializowanych krajów, które doświadczają stopniowej dezintegracji lokalnych społeczności, zarówno w miastach jak i na wsi. Globalny system produkcji i redystrybucji dóbr faworyzuje bezosobowy indywidualizm, co w rezultacie przyczynia się do wysokiego poziomu przypadków chorób psychicznych i poczucia alienacji. Efektem poczucia utraty rodziny i wartości społecznych obecnie jest szeroko zgłębiane i rozwijane są strategie, aby złagodzić tą sytuację.

Jednakże odrodzenie się lokalnych społeczności winien być endogenicznie, oddolnie rozwijanym procesem społecznym, rozpoczętym i prowadzonym przez ludzi. Konstrukcja polityczna góra-dół powinna dać tylko przestrzeń dla takich oddolnych procesów. Kompetentni trenerzy i mentorzy, doświadczeni w ożywianiu rozwoju społeczności będą stanowili kluczową rolę w odrodzeniu funkcjonalnych lokalnych społeczności. SCIPP program będzie miał w ofercie takie treningi, mentoring i coaching dla zainteresowanych.

20160117_142222

Alternatywne społeczności i komuny z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, czegokolwiek byśmy o nich nie myśleli, przechowali wartości z bycia razem i przekazali je mniej radykalnym inicjatywom, które podały je dalej i które następnie zostały wchłonięte przez mainstream. Konkretne praktyk i wartości nowych społecznościowych projektów są obecnie rozpowszechniane w szerszych kręgach społecznych, tworząc żywotny ruch w oparciu o innowacyjne lokalne zarządzanie, zieloną ekonomię, „zrób to sam” technologie, naturalną różnorodność, dziedzictwo kulturowe, celowe dążenie do prostoty, itd.

Pojawiające się co rusz nowe projekty społecznościowe dążące do samowystarczalności są jak okręty które wyruszyły na nieodkryte jeszcze terytoria. Napotykają wiele przeszkód, z powodu których wiele z nich upada zanim osiągnie 5 lat działania. Rozważając te kwestie, lokalne społeczności w Europie prawdopodobnie  stanęły na progu największego rozczłonowania w ostatnich 100 latach, nierozsądnym jest zatem oczekiwać, że regeneracja lokalnych społeczności może liczyć na wielkie wsparcie jakiego by tak naprawdę potrzebowało. Klimat społeczny po prostu nie przyczynia się do rozwoju społeczności. „Umieralność” młodych społeczności jest bardzo wysoka, prawdopodobnie wyższa niż umieralność dzieci w 1800 roku.

SCIPP jest zatem bezsprzecznie pionierskim programem, mającym na celu stworzenie odpowiedniej metodologii dla odwrócenia obecnych trendów (tak, by społeczne wartości nie zginęły), by pomóc uniknąć projektom społecznym zorientowanym na samowystarczalność wielu pułapek na ich drodze starań by stać się zdrowym kolektywnym organizmem. Osiągnięcie tego celu jest esencją pracy przy projekcie Sustainable Communities Incubator Partnership Programme.

Nara

20160117_141021

 

Erasmus+ 2015-2017

Cooperation for innovation and the exchange of good practices.

Strategic partnerships for adult education

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
boczniak datura kaki tulipan