uprawa grzybów

Warsztaty z uprawy grzybów w domu i ogrodzie

Warsztaty z uprawy grzybów w domu i ogrodzie

 Myk Myk Edukacja

TERMIN: 21-23 kwietnia 2023

MIEJSCE: Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury, Podlodówek

PROWADZI:

Cześć! Mam na imię Natan.

Chociaż w życiu w wiele stron mnie rzucało, grzybami pasjonuję się bardziej niż czymkolwiek na świecie. Już będąc dzieckiem rozpoznawałem na leśnej ściółce pół grzybowego atlasu, a samą uprawą grzybów zająłem się gdy tylko zrozumiałem jak ogromny niosą potencjał – nie tylko jako źródło szybko rosnącego wartościowego jedzenia, ale jako wsparcie w drodze do zdrowia fizycznego, niegasnącej życiowej energii oraz uzyskania wewnętrznej harmonii.

Od pobudki do zaśnięcia, czytając tomy grzybotwórczej literatury, zbierając zarodniki z całego świata; karmiąc grzybnię na płytkach Petriego i próbując setek znalezionych przepisów w ostatnie 3 lata przeszedłem od słoików po ogórkach i  mieszaniu trzonów od sklepowych boczniaków z mokrym kartonem do obsługi laboratorium z prawdziwego zdarzenia i możliwości pracy z krajowymi ekspertami w dziedzinie mykologii.

Z wykształcenia i zamiłowania jestem nauczycielem, a po trzech latach spędzonych z wietnamskimi uczniami tłumaczyć trudne zagadnienia w prosty sposób potrafię znakomicie. Dlatego teraz chcę pokazać Tobie, jak zrozumieć sekrety i techniki wzrostu grzybów i przejść przez proces ich uprawy od zarodnika do owocnika korzystając z tego, co już masz pod ręką! Od boczniaków wielkich jak talerze do chińskich lakownic nieśmiertelności, świat grzybów stanie przed Tobą otworem.

Link do edu strony Natana:

PROGRAM:

Dzień pierwszy : (teoria królestwa grzybów oraz przygotowanie materiałów do rozrodu grzybni):

Przed przejściem do uprawy grzybów warto zrozumieć, jak działa ich świat i czym różni się od świata roślin. W części wykładowej nie tylko tłumaczymy te właśnie różnice, ale podajemy wiele niezbędnych informacji dotyczących proporcji, temperatury, rodzajów ziarna itp., które wykorzystywane będą w późniejszej praktyce. Dlatego prosimy każdego z uczestników o zabranie ze sobą notesu i zadawanie celnych pytań, w razie wątpliwości.

 • Czym są grzyby? Jak się rozmnażają, czego im do życia potrzeba i co łączy je w tych aspektach ze światem roślin i grzybów?
 • Na jakie rodzaje dzielą się grzyby. Czym są saprotrofy, symbionty i pasożyty, oraz w jaki sposób uprawiać każdy z tych typów w domowych warunkach?
 • Skąd wziąć grzybnię i czym jest spore print. Jak klonować grzyby oraz zbierać z nich zarodniki (PRAKTYKA GRZYBOWEGO BURRITO)? Czym są liquid culture oraz płytka Petriego z agarem?
 •  Jak przebiega proces hodowli grzyba „od zarodnika do owocnika”? (6 KROKÓW POTRZEBNYCH DO PEŁNEGO PROCESU UPRAWY)
 • Procesy pasteryzacji, gotowania ziarna i przygotowania GRAIN SPAWN, czyli grzybowego zaszczepiacza.

Dzień Drugi (praktyka mykofanów, czyli ręce pełne grzybni):

Stawiamy zawsze na jak największe zaangażowanie wszystkich w proces (przy odpowiednim zapasie czasowym), by każdy sam mógł zabrać się za uprawę mając do tego odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

 • Jak poradzić sobie z zachowaniem sterylności przy uprawie grzybów nawet w garażu czy na ganku – domowe laboratorium oraz Still Air Box.
 • Kilka przepisów na substrat do hodowli grzybów – w tym te z materiałów szeroko dostępnych ( także w środowiskach miejskich) i przy tym całkowicie darmowych, oraz przepisy na substrat do grzybów medycznych i wykwintnych.
 • Użycie płytek z agarem, liquid culture oraz zarodników do zaszczepienia ziarna (PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)
 • Użycie spawnu do samodzielnego wytworzenia grzybowych kiełbasek, czyli zaszczepianie pasteryzowanego substratu przy użyciu ziarna z grzybnią metodą lasagne ((PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)
 • Różne formy do owocowania grzybów i ich przygotowanie – wiadra i „grzybowe kiełbasy”.
 • Jak rozpoznać sygnały które wysyła do nas owocnik. Kiedy brakuje mu świeżego powietrza, a kiedy wilgoci? Jakiej wody należy używać, a gdzie nie powinna trafić wcale?  Jak rozpoznać pleśń oraz inne pasożyty, po wystąpieniu których owocników nie powinno się już spożywać.
 • Dodatkowo o wielorakich zastosowaniach grzybni w ogrodzie i permakulturze, obok naturalnie konsumpcji i właściwości leczniczych (podwójna ekstrakcja z grzybów leczniczych)

Grzyby w ogrodzie (Dzień drugi)

 • Zaszczepianie pniaków drzew różnymi gatunkami grzybów przy pomocy kołków lub trocin (PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)
 • Tworzenie grządki ogrodowej która będzie owocować przez rok lub dłużej wymagającej minimum uwagi.

Po wykładzie każdy uczestnik posiada już solidną podstawę wiedzy o procesie owocowania grzybni, jej wykorzystaniu i dalszej propagacji wraz z dokładnymi przepisami i wskazówkami co do ich realizacji w warunkach domowych.

Dodatkowo każdy z uczestników otrzymuje od nas słoik z grzybnią na ziarnie (gatunek grzyba nr.1), strzykawkę z grzybnią w płynie (gatunek grzyba nr.2) woreczek z wodorotlenkiem wapnia do pasteryzacji oraz kończy kurs trzymając w ręku własnoręcznie przygotowaną „grzybową kiełbasę” (gatunek nr.3) gotową do owocowania, która w przeciągu następnych tygodni wyda obfite grzybowe plony.

Dla pasjonatów od pierwszego wejrzenia zabierzemy też ze sobą do sprzedaży zestawy do samodzielnego przejścia przez uprawę od A-Z, płytki z agarem, tak a także przerośnięte ziarno i gotowe już torby do owocowania – innymi słowy wszystkie cuda potrzebne zarówno w amatorskiej, jak bardziej eksperymentalnej przygodzie.

REJESTRACJA NA WARSZTATY

⚛ Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się na warsztaty pisząc na mejla: auramm@wp.pl

Wymagana będzie przedpłata. W odpowiedzi na mejla uzyskacie więcej info. Zgłoszenia przyjmujemy do 5-ego dnia przed warsztatem! Przedpłata jest zwrotna do 5 dni przed wydarzeniem, po tym terminie pozwalamy sobie ją zostawić na poczet organizacji warsztatów.

⚛ Twój warsztatowy wkład energii pieniądza:

Warsztat weekendowy: minimum 580zł

Produkty na śniadanie, obiadokolacje i herbaty wliczone. Gotujemy wspólnie!

Możliwe jest wynajęcie osoby do gotowania, wówczas zrzutka od uczestników na wynagrodzenie dla tej osoby 250zł/dzień gotowania na miejscu.

Dobrze jest wynająć sobie agroturystykę. Dysponujemy niewielką liczbą miejsc do spania w czasie zimnej pogody. Mamy proste warunki typu: prysznic solarny, toaleta kompostowa, materace. Mamy więcej miejsc do spania, ale jeszcze bez ogrzewania, np. w kurnej chacie z cordwood lub 1-2 miejsca w domu z piecem kaflowym, pole namiotowe, stodoła (spanie na sianie), domek wolontariuszy.

Opłatę za nocleg u nas w czasie warsztatów można potraktować jako wsparcie na rozwój naszego miejsca, więc kwota darowizny wedle uznania.

⚛ Można przyjechać wcześniej, poza warsztatami. Prosimy o informację o planach wcześniejszego przyjazdu lub pozostania z nami dłużej. Doba Waszej obecności jest tutaj od godziny 11.00 do 11.00 następnego dnia pobytu. 1 dzień/1 osoba/70zł. Dzieci od lat 10 – połowa tej kwoty. Przy dłuższym pobycie koszty mogą zmaleć… Prosimy się też przygotować na minimum 3h działań na rzecz projektu dziennie  w trakcie takiego pobytu.

⚛ Jeśli chcesz włączyć się w ciekawe działania u nas, dysponujesz wolnym czasem, gotówką lub chcesz w inny sposób dołożyć swoją cegiełkę – serdecznie zapraszamy!

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:

⚛ Prosimy o przywiezienie ze sobą odpowiedniego obuwia i ubrań na każde warunki pogodowe. Przyda się też na pewno swój ręcznik i przybory toaletowe, im bardziej organiczne i naturalne, tym lepiej!

⚛ Miło będzie, jeśli przywieziecie też coś na poczęstunek. W piątek zaczniemy od spotkania zapoznawczego wieczorem. Umilą nam ten czas smakołyki przywiezione przez Was!

⚛ Wieczorem oddajemy przestrzeń dla Waszych twórczych działań, dzielenia się swoimi umiejętnościami, wiedzą, na muzykowanie, akrobacje wszerz i wzdłuż! Warto wziąć ze sobą instrumenty, przeszkadzajki, itd! Można też przywieźć ciekawe książki o permakulturze lub inne rzeczy – gadżety!

⚛ Proponujemy do wyboru: ogniska, prezentacje, filmy na dużym ekranie, wspólne dżemy, dyskusje!

⚛ Prosimy o nieużywanie na terenie kupowanego alkoholu i używek zmieniających stan świadomości.

No i oczywiście liczymy na piękną aurę i pogodę ducha uczestników!

Zapraszamy serdecznie! Dołącz do nas!

MIEJSCE WARSZTATÓW:

Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury (ECOP), Podlodówek

⚛ Dojazd: Tutaj znajdziecie informacje jak dostać się do nas: https://permakultura.com.pl/kontakt/

EDUKACYJNE CENTRUM OGRODY PERMAKULTURY (ECOP)

⚛ Po ponad 20 latach doświadczeń w tworzeniu siedliska permakultury odnaleźliśmy to cudowne miejsce! Wchodzimy w 6 sezon gospodarowania na nowej ziemi! Celebrować chcemy ten czas z Wami! 🙂

Dzięki dobrej organizacji, wiedzy praktycznej i szeregu ludzi odwiedzających i pomagających w procesie powstawania Edukacyjnego Centrum Ogrody Permakultury, udało nam się zrealizować ogrom projektów! Wciąż powstają nowe!

Żyjemy tu i pracujemy, aby dzielić się tym miejscem, wiedzą, doświadczeniem, ale też żeby udostępnić Wam pole do eksperymentów pod fachowym okiem.

Do dyspozycji mamy sporą biblioteczkę permakulturową, książki o zdrowiu, ogrodzie, budownictwie naturalnym, energiach odnawialnych, itd. oraz mnóstwo praktycznych przykładów w naszym Centrum!

Do zobaczenia!

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
hyzop rabarbar-kwiat tatarak ywokost