Bank Nasion na 2023

Bank nasion, który prowadzimy powstał z pasji, którą czuję w sercu. Zachwycam się różnorodnością natury i cudami, które możemy uprawiać, by stały się dla nas pożywieniem i lekarstwem. Także co roku, działając cyklicznie w zgodzie z rytmami przyrody zbieramy własne nasiona po to również, by zachować chociaż ich część jako strażnicy bioróżnorodności.
Do naszych zasobów genowych wpływa co roku trochę nowych nasion z różnych źródeł. Pochodzą one głównie z Europy, z ekologicznych ogrodów, ekowioskowych miejsc, z wymian przy okazji spotkań w międzynarodowym gronie, konferencji w temacie permakultury czy ekowiosek, itp.
Rośliny w Banku Nasion pochodzą z mojego ogrodu, który przez ostatnie 5 lat rozrósł się do wielkich rozmiarów, dzięki czemu możemy coraz lepiej zachować czystość odmian, a i mieści się w nim więcej ciekawych roślinek! 😉
Bank Nasion prowadzimy co najmniej 13 lat, a nasiona zbieramy już ponad 20 lat.
Myślę od dawna o napisaniu książki o tym jak zbierać własne nasiona i zaczęłam pisanie! Trzymajcie kciuki, by udało się ją dokończyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego, bo potem przez co najmniej 9 kolejnych miesięcy cała energia idzie w działanie bliżej ziemi!

Bank Nasion 2023

Na rok 2023 mamy tzw.: „Zestawy Startowe” (15 paczuszek niespodzianek),  gdzie my dobieramy losowo zestaw; a także opcję: „Do Wyboru Do Koloru” – częściej wybierana wersja, do samodzielnego skomponowania sobie zestawu, bez limitów, w zależności od potrzeb i upodobań.

Paczuszki są różnej wielkości i zawartości. Możliwe, że najmniej ziarenek jest w paczuszkach np. z pomidorami i paprykami (ponad 10), reszta jest sypana „na oko” łyżeczkami o różnych rozmiarach w zależności od wielkości, ich ilości w banku na dany rok, zapotrzebowania i itd.
Proszę nasze ziarna traktować raczej jako startery do ogrodów naturalnych, na „rozmnóżkę”.

Niektóre z prezentowanych roślin na liście są trudno dostępne i często bardzo cenne dla kolekcjonerów! Sama jestem jednym z nich!
Możliwa jest też wymiana, ale tylko z naturalnych ogrodów w przypadku, gdy zaoferowane odmiany będą mogły stanowić ubogacenie naszej kolekcji. Proszę w mejlu o listę proponowanych gatunków i odmian.

Z naszej listy ( prawie na samym dole strony) można przebierać i wybierać i pisać do nas na adres: auramm@wp.pl
W odpowiedzi na mejla podam dalsze informacje.
Paczuszki idą do Was 2 razy w tygodniu.

Najlepiej jest osobiście do nas podjechać po nasze cuda.


Więcej zdjęć roślinek można zobaczyć na naszym Instagramie.

⚛ Co jeszcze możemy Ci zaproponować?

Książka “Ogrody Permakultury. Dotknąć ziemi”
W książce znajdziesz na pewno mnóstwo inspiracji, a zamawiając ją wraz z nasionami, płacisz raz za przesyłkę. Tutaj więcej info na temat książki!

Polecamy też dzieła naszych rąk i natury z naszego sklepu: zioła, kremy do twarzy, octy, olejki CBD 10% i 20%, itd. Płacąc za nasze dobra “z górką” wspieracie szybszy rozwój Edukacyjnego Centrum Ogrody Permakultury i zapewniacie miejsce do rozwoju i inspiracji odwiedzających nas ludzi. Proszę zajrzyj tutaj!

W 2022 roku po raz kolejny będziemy uprawiać dla Was warzywa w ramach RWS Ogrody Permakultury. Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać od nas sezonowe warzywa, owoce i zioła z naszego ogrodu – zapisz się już dziś do RWS Ogrody Permakultury pisząc na mejla: auramm@wp.pl!!!

⚛ Co u nas się działo w 2022?

Podlodówek zmienia się niesamowicie z roku na rok! Różni piękni ludzie pojawiają się, znikają i znów powracają.
Przepiękny, cudowny i dający wiele inspiracji Festiwal KooPermatywy miał miejsce w tym roku. Ogromna wdzięczność dla ekipy przyjaciół, którzy wolontariacko, bardzo sprawnie organizacyjnie współtworzyli to wydarzenie, wnosząc do niego również wspaniałą atmosferę.
W tym roku zapraszamy na Festiwal od 15 do 18 czerwca!


Wprowadziło się do nas w tym roku stado kurek, najpierw zwykłych, a potem pojawiły się zielononóżki. W związku z tym zbudowaliśmy Kurną Chatę w technologii Cordwood, ale większość orzekła, że to zbyt piękny budynek, by mieszkały w nim kury, więc przerobimy go na chatkę gościnną lub miejsce na wypoczynek typu glamping.

Zbudowaliśmy drugi kurnik, mniejszy, z automatycznymi drzwiami, gdzie obecnie mieszkają zielononóżki i odwdzięczają się za opiekę super zdrowymi jajkami. Pokochałam je i będę chciała rozwijać hodowlę, a więc będziemy też potrzebowali większego miejsca dla kur, czyli nowy, większy kurnik jest w planie i wybieg dla nich.
Wprowadziliśmy wiele usprawnień w ogromnym foliaku pod RWS’owe uprawy, dzięki czemu w tym roku będziemy mogli cieszyć się nowalijkami o wiele wcześniej!

Ten rok był mega obfity! Zostaliśmy dosłownie przygnieceni ilością papryk, dyń, pomidorów i innych cudów. Uprawialiśmy karczochy. Niestety starsza część ogrodu została zaniedbana, niedościelona w dużej części i porosła skrzypem. Będzie w nadchodzącym roku co robić…

Przygotowaliśmy w nowej części ogrodu jeszcze więcej grządek! Wzbogaciliśmy część gleby w mączkę skalną, nawóz koński, kurzeniec, a wiosną dorzucimy wermikopmostu.


Późną jesienią zaczęliśmy budować płot wokół domu, by pieski miały wybieg, a goście swobodę w poruszaniu się po podwórku. Wdzięczność dla całej ekipy, a zwłaszcza dla dzielnego Marcina, który zawiadywał całą akcją z ogromną precyzją i zaangażowaniem!
Późną jesienią dołączył do nas producent dźwięku, więc zimową porą, przy czyszczeniu nasionek delektujemy się cudną muzyką z całego świata.

⚛ Plany na 2023, a raczej marzenia do spełnienia!

Przed nami wciąż jeszcze całe mnóstwo pracy w dostosowywaniu tego miejsca do życia i szerokiego wachlarza działań, jakie planujemy by mogły mieć tutaj miejsce. Kroczek po kroczku realizujemy nasze wizje i zmierzamy myślę w dobrym kierunku…
Dalej powiększamy ogród, by móc dzielić się z Wami uprawianymi warzywami w ramach RWS’u. Zapisy: piszcie na: auramm@wp.pl

Chcemy zadaszyć pieco-kuchnię, bo zimą pod naporem śniegu niestety pękła część konstrukcji dachowej i trzeba będzie zabezpieczyć piecokuchnię przed śniegiem i deszczem. Napisaliśmy projekt na rozbudowę infrastruktury i jeśli dostaniemy dotację postawimy dużą kopułę, gdzie będzie miejsce na warsztaty i inne działania.

Przed domem planujemy zbudować cieplarnię do produkcji sadzonek. Mamy już szyby na ten cel, a szukamy fachowców. Wygląda na to, że trzeba będzie myśleć o wymianie dachu na domu, bo dziurawy jest jak sito. Nowe rynny też trzeba zamontować! Myślę też o specjalnym i dużym kompostowniku dla dżdżownic kalifornijskich. Marzy nam się też rębarka… Trochę tego jest, a są to tylko priorytety! Działamy bez spiny! No i w planach dokończenie pisania książki o zbieraniu nasion!

⚛ Żyjemy z dala od cywilizacji, co oznacza, że nasza praca przynosi nieregularne dochody i w pełni zależy od Was.
Będziemy wdzięczni za każde dodatkowe wsparcie w tworzeniu tego miejsca i idei, które promujemy w formie darowizny na Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury (ECOP)!
Swoją cegiełkę możesz dorzucić tutaj: 22 1560 0013 2009 0166 4000 0001

⚛ BANK NASION NA 2023 – lista:

Część roślinek można podpatrzeć na naszym Instagramie!

Arcydzięgiel

Aksamitka wysoka

Ashwagandha

Babka lancetowata

Bakłażan fioletowy

Burak liściowy: Rainbow, Syryjski, żółty, Blitva Srebrnolistna

Bylica Jednoroczna, Piołum Bylica Boże Drzewko

Cebula Ishikrona, Ishikura, Walijska

Chryzantema jadalna

Collard Southern

Cukinia Romanesco, pomarańczowo-zielona, zielona, pomarańczowa

Drapacz lekarski

Dynia: Hokkaido pomarańczowe, Hokkaido niebieskie, Hokkaido zielone, Gigant, Mini Hubbard, Kiszombori, Czarny Las, Green Hubbard, Hopi jasnoszara,

Echinacea żółta

Fasola Mamut tyczna, Piękny Jaś, Trionfo fioletowa

Gotu Kola (brak)

Gryka

Hyzop niebieski, hyzop biały

Jarmuż Mama, Purpurowy

Kapusta Pai Tsai

Karczochy

Katsuona

Kocimiętka cytrynowa (brak)

Koperek

Koper włoski brązowy

Krwawnik

Krwiściąg

Malwa warzywna (młode listki), różowa, Ślaz Dziki, Mix kolorów

Marchew Mix, Kolorowa, Słoneczna

Mibuna

Miechunka złota

Mięta Mexykańska, Pensylwańska czarna,

Mispoona

Musztardowiec Purpurowa Fala, Garmet Giant, India Mustard,

Nagietek (brak)

Naparstnica

Ogórecznik

Ogórek Korniszon Paryski, Shmatko z Rosji

Orliki

Pak Choi

Papryka: Corbaci, Serrano ostra, Buena Mulata, Murasaki Purpurowa, Cud Kalifornii, Markoni Purpurowa, Mini ostra, Rezha Bułgaria b. ostra, Maule’s Hot b. ostra, Chilli, Król Północy, Corno do Toro, Bolivian Rainbow Chili, Kujawianka, Mulato Isleno, Pomarańczowe Cayenne, Mulato Isleno

Patison Orange

Pietruszka kędzierzawa liściowa

Podbiał

Pomidor: Marin, Kosmiczne Zaćmienie, Japońska Czarna Trufla, Urodzajnyj Ałtaj, Indigo Rose, Principle Borghese, Cherokee Purple, Brązowa Jagoda, Purpurowy Dosza, Brązowy Befsztyk, Ispolin, Aussie, Fingers, Matina, Cornabell, Moskvich, Indigo Apple, Yurmala, Green Vernisage, Black Vernisage, Wczesny Befsztyk, Arbuznyj, Russian Orange, Aurija, Betalux, Pomarańczowy Długi, Gribnoye Lukoshko, Stripes of Yore, Ogromniasty, Czarny Książe Sheyenne, Blush, Żółta Gruszka Mała, Purpurowo-niebieski, Żółty Bączek, Black Plum, Banana Leps, Ping Thai Egg, Turecki, Koralik Gruszka Mała, Indigo Pear Drops, Koreański Malinowy, Sara, Azoychka, Russian Cossak,Chery Cerise, Ogrodowa Brzoskwinia, Firetree, Ray, Bosque Blue Yellow, Thunder Mountain, Tasmańska Czekoladka, Babuszkina Radośt, Mongolski, Krejzole Barry’ego, Malinowa Śliwka, Malinowa Gruszka Mała

Pysznogłówka

Rabarbar

Roszponka

Rudbekia

Rukiew ziemna kędzierzawa

Rukola

Rumianek

Rzodkiewka Murciano

Sałata rzymska Cos, Mix, Blondie, Nawojka, Złota Głowa masłowa mięsista, Roughe D’hiver rzymska (starsze nasiona)

Seler liściowy zielony cięte listki, czerwonołodygowy

Słonecznik zwykły, Mongolski

Szałwia lekarska

Szczaw krwisty

Szparag Canover’s Colosal

Szpinak Olbrzym Zimowy, Kaukaski, Krzaczasty Japoński,

Takana

Tomatillo żółte Królowa Malinalco

Tytoń Bursa, Bakun

Wasabina

Wiesiołek

Wrotycz

SADZONKI:

  • Mięta turecka, mięta japońska, mięta marokańska
  • Piołun luizjański
  • Bergamotka inaczej pysznogłówka
    Wszystkie sadzonki są kopane bezpośrednio z ogrodu. Mięta turecka ma super miętowy smak. Pysznogłówka, jak sama nazwa wskazuje jest pyszna, a piołun luizjański, to artemisia, która nie wykręca twarzy, gdy się ją pije, a właściwości ma podobne jak nasz piołun. Sadzonki wykopywać będę, gdy tylko ziemia rozmarznie.
  • W późniejszym terminie będziemy mieć sadzonki pomidorów, papryk, selerów liściowych, cebul wieloletnich na szczypior, buraczków liściowych, sałat, ziół typowych i mało znanych, itd. Prawie wszystkie sadzonki do naszych ogrodów mam swoje i często w nadmiarze. Będę informować, czym mogę się z Wami podzielić:

LISTA SADZONEK NA 2023 (będę dopisywać nowości jeszcze):

Pomidory:

Złoty deszcz 15szt

True Brendywine 3sz

Żółty koralik 7szt

Czarny Sopel Lodu 25szt

Bawole Serca 25szt

Pink Thai Egg 7szt

Duma Syberii 4szt

Królowa Elżbieta 5szt

Mila 5szt

Carski Dar 8szt

Milioner 7szt

San Marzano 6szt

Gregorij Ałtaj 6szt

Shadow Boxing 15szt

Urodzajnyj Ałtaj 8szt

Principle Borghese 9szt

Moskvich 3szt

Wczesny Befsztyk 8szt

Ogromniasty 9szt

Gribnoye Lukoshko 3szt

Gargamel 8szt

Piramida 1szt

Midnight Sun 3szt

Lilac 7szt

Early Sensation 9szt

Lydia 6szt

Blot 13szt

Korosko 3szt

Indigo Pear Drops 5szt

Red Trufla 11szt

Yellow Trufla 11szt

Krejzole Barry’ego 4szt

Charlie Chaplin 30szt

Old German 8szt

Malinowa Gruszka Mała 43szt

Cebula na szczypior:

Kyoto Market

Cebula:

Rossa Lunga

Majka

Sałata:

Bicolour Oak Leaf Flashy

Rzymska Rouge D’hiver

Rzymska Little Leprechaun

Rzymska Język Diabła

Por:

Bułgarski Gigant – dużo

Kamush – dużo

Pandora – dużo

Violet de Saint Victor (fioletowy)

Bakłażan:

Prosperosa 30szt

Seler liściowy:

Czerwonołodygowy – dużo

Miętowy – dużo

Seler korzeniowy:

Athos – dużo

Kard różowy 6szt

Karczochy Vert de Provence 39szt

Bazylia Red Rubin

Kapusta włoska Saint Michele

Papryka słodka:

Napia z Bułgarii 7szt

Cubanelle 18szt

Sora (bardzo dużo)

Papryka ostra:

Biquinio 11szt

Harissa 5szt

Habanero czekoladowe 25szt

I będzie tego jeszcze więcej!

Jeszcze nie wszystkie ziarenka udało się oczyścić i popakować, więc lista może być jeszcze uzupełniana o nowe odmiany i gatunki.

Rośliny u  nas są uprawiane na niewielką skalę. Są to nasze nadwyżki. W naszych zasobach posiadamy raczej niewielkie ilości nasion danego gatunku czy odmiany. Niektóre będą znikały szybciej, niektóre wolniej. Jeśli z Banku Nasion “wyszły” już odmiany, których szukasz, jest szansa, że wrócą w następnym roku lub w kolejnych latach. Mniej więcej do połowy kwietnia będzie można zamawiać roślinki.
Nasiona z naszego Banku Nasion służą wyłącznie do celów kolekcjonerskich. Należy pamiętać, że nie wszystkie nasiona należy spożywać, bo niektóre mogą być trujące. 😉

Bank nasion co roku powiększa swoje zasoby, stąd na pewno będziemy mieć jeszcze w tym roku mnóstwo różnych ciekawych roślin – najlepiej je dobierać i odbierać osobiście.

Życzę udanego roku i obfitości w każdej dziedzinie życia!

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
boczniak hyzop oregano rabarbar-kwiat