Bank Nasion na 2022

Bank nasion, który prowadzimy powstał z pasji, którą czuję w sercu. Zachwycam się różnorodnością natury i cudami, które możemy uprawiać, by stały się dla nas pożywieniem i lekarstwem. Także co roku, działając cyklicznie w zgodzie z rytmami przyrody zbieramy własne nasiona po to również, by zachować chociaż ich część jako strażnicy bioróżnorodności.
Do naszych zasobów genowych wpływa co roku trochę nowych nasion z różnych źródeł. Pochodzą one głównie z Europy, z ekologicznych ogrodów, ekowioskowych miejsc, z wymian przy okazji spotkań w międzynarodowym gronie, konferencji w temacie permakultury czy ekowiosek, itp.
Rośliny w Banku Nasion pochodzą z mojego ogrodu, który przez ostatnie 4 lata rozrósł się do wielkich rozmiarów, dzięki czemu możemy lepiej zachować czystość odmian, a i mieści się w nim coraz więcej ciekawych roślinek! 😉
Bank Nasion prowadzimy co najmniej 11 lat, a nasiona zbieramy już ponad 20 lat.
Myślę od dawna o napisaniu książki o tym jak zbierać własne nasiona i w tym roku zaczęłam pisanie! Trzymajcie kciuki, by udało się ją dokończyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego, bo potem przez conajmniej 9 kolejnych miesięcy cała energia idzie w działanie bliżej ziemi!

Bank Nasion 2022

Na rok 2022 mamy tzw.: „Zestawy Startowe” (15 paczuszek niespodzianek) – ekonomiczna wersja, gdzie my dobieramy losowo zestaw; a także opcję: „Do Wyboru Do Koloru” – częściej wybieraną, do samodzielnego skomponowania sobie zestawu, bez limitów, w zależności od potrzeb i upodobań.
Na stronie publikujemy okrojoną listę roślin, jeśli jednak szukasz jakiejś rośliny spoza listy, napisz do nas.
Paczuszki są różnej wielkości i zawartości. Możliwe, że najmniej nasionek jest w paczuszkach np. z pomidorami i paprykami (ponad 10), reszta jest sypana „na oko” łyżeczkami o różnych rozmiarach w zależności od wielkości nasion, ich ilości w banku na dany rok, zapotrzebowania i itd.
Proszę nasze nasiona traktować raczej jako nasiona startowe do własnych ogrodów naturalnych, na „rozmnóżkę”. Niektóre z prezentowanych roślin na liście są trudno dostępne i często bardzo cenne dla kolekcjonerów! Sama jestem jednym z nich!
Możliwa jest też wymiana, ale tylko z naturalnych ogrodów w przypadku, gdy zaoferowane odmiany będą mogły stanowić ubogacenie naszej kolekcji. Proszę w mejlu o listę proponowanych gatunków i odmian.

Z naszej listy ( prawie na samym dole strony) można przebierać i wybierać i pisać do nas na adres: auramm@wp.pl
W odpowiedzi na mejla podam dalsze informacje jak nasionka zdobyć.
Wysyłki realizuję głównie we wtorki i piątki, czasem też w środy.
Więcej zdjęć roślinek można zobaczyć na naszym Instagramie.

⚛ Co jeszcze możemy Ci zaproponować?

Książka “Ogrody Permakultury. Dotknąć ziemi”
W książce znajdziesz na pewno mnóstwo inspiracji, a zamawiając ją wraz z nasionami, płacisz raz za przesyłkę. Tutaj więcej info na temat książki!

Polecamy też dzieła naszych rąk i natury z naszego sklepu: zioła, kremy do twarzy, octy, olejki CBD 10% i 20%, itd. Płacąc za nasze dobra “z górką” wspieracie szybszy rozwój Edukacyjnego Centrum Ogrody Permakultury i zapewniacie miejsce do rozwoju i inspiracji odwiedzających nas ludzi. Proszę zajrzyj tutaj!

W 2022 roku po raz kolejny będziemy uprawiać dla Was warzywa w ramach RWS Ogrody Permakultury. Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać od nas sezonowe warzywa, owoce i zioła z naszego ogrodu – zapisz się już dziś do RWS Ogrody Permakultury pisząc na mejla: auramm@wp.pl!!!

⚛ Co u nas się działo w 2021?

Podlodówek zmienia się niesamowicie z roku na rok! Różni piękni ludzie pojawiają się, znikają i znów powracają.
Przepiękny, cudowny i dający wiele inspiracji Festiwal KooPermatywy miał miejsce w tym roku. Ogromna wdzięczność dla ekipy przyjaciół, którzy wolontariacko, bardzo sprawnie organizacyjnie współtworzyli to wydarzenie, wnosząc do niego również wspaniałą atmosferę.
Kilka miesięcy później gościliśmy również inny Festiwal na terenie! Zorganizowaliśmy także Kupałę.
Kontynuowaliśmy współpracę na zasadzie RWS z grupą osób i z przyjemnością patrzyłam jak uprawiana przeze mnie zieloność znika co tydzień w rękach tych pięknych ludzi! Nie ma nic lepszego od spotkania i osobistego wręczania paczek świeżych warzyw z własnego ogrodu!
Wprowadziliśmy wiele usprawnień w ogromnym foliaku pod RWS’owe uprawy, dzięki czemu w tym roku będziemy mogli cieszyć się nowalijkami o wiele wcześniej! Przygotowaliśmy w ogrodzie jeszcze więcej grządek! Wzbogaciliśmy glebę w wapno, a wiosną w wermikopmost.
Powstała przepiękna stacja sanitarna samograj do mycia wraz z odpływem, zbudowana przez Szwajcarów tuż przed permakulturowym festiwalem. Zaaranżowana została bardzo fajna przestrzeń kafejkowa. Oraz ogrom, ogrom przeróżnych innych prac zostało wykonanych przez wspaniałych wolontariuszy, którzy zostawili tu dobry kawał swojego serca! Wdzięczność!
Dołączyły 2 osoby do bardziej stałych mieszkańców tworzącej się społeczności.

⚛ Plany na 2022, a raczej marzenia do spełnienia!

Przed nami wciąż jeszcze całe mnóstwo pracy w dostosowywaniu tego miejsca do życia i szerokiego wachlarza działań, jakie planujemy by mogły mieć tutaj miejsce. Kroczek po kroczku realizujemy nasze wizje i zmierzamy myślę w dobrym kierunku…
Dalej powiększamy ogród, by móc dzielić się z Wami uprawianymi warzywami. Chcemy zadaszyć pieco-kuchnię, stworzyć więcej miejsc do spania i warsztatowania w jednym z budynków. Przed domem planujemy zbudować cieplarnię do produkcji sadzonek. Mamy już szyby na ten cel, a szukamy fachowców. Wygląda na to, że trzeba będzie myśleć o wymianie dachu na domu, bo dziurawy jest jak sito. Nowe rynny też trzeba zamontować! Myślę też o specjalnym i dużym kompostowniku dla dżdżownic kalifornijskich. Marzy nam się też rębarka…Trochę tego jest, a są to tylko priorytety! Działamy bez spiny! No i w planach dokończenie pisania książki o zbieraniu nasion!

⚛ Żyjemy z dala od cywilizacji, co oznacza, że nasza praca przynosi nieregularne dochody i w pełni zależy od Was.
Będziemy wdzięczni za każde dodatkowe wsparcie w tworzeniu tego miejsca i idei, które promujemy w formie darowizny na Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury (ECOP)!
Swoją cegiełkę możesz dorzucić tutaj: 22 1560 0013 2009 0166 4000 0001

⚛ BANK NASION NA 2022 – lista:

Część roślinek można podpatrzeć na naszym Instagramie!

Ashwagandha

Babka lancetowata

Bakłażan filetowy
Bazylia czerwona z Gruzji (na ukończeniu)
Burak liściowy: Rainbow, Czerwony, Żółty, Syryjski
Bylica jednoroczna
Bylica Boże Drzewko
Bylica Piołun

Cebula Ishikura (brak), Cebula Walijska (obie wieloletnie i na szczypiorek)
Chryzantema jadalna (Shingoku)

Collard Vates – kapusta o jadalnych liściach, która nie tworzy główek, bardzo odporna na mróz (na ukończeniu)
Cukinia Romanesco, Pomarańczowo-Zielona, Biała (brak), Lemon Straightneck (brak), Zielona, Pomarańczowa
Cykoria liściowa (brak)

Drapacz lekarski
Dynia Hubbard Zielony, Dynia Hopi jasnoszara, Hokkaido pomarańczowe, Hokkaido zielono-niebieskie (brak), Hokkaido Niebieskie, Hokkaido Zielone, Dynia Kabocha (już jej nie ma), Dynia Gigant

Echinacea purpurowa
Echinacea żółta

Fasola tyczna Mamut, fasolka Portugalska karłowa (brak), fasolka szparagowa żółta Roca, szparagowa żółta Markoni, szparagowa żółta Bergold
Fenkuł brązowy

Gailardia
Glistnik (brak)

Gotu Kola zwana Wąkrotką Azjatycką
Gryka

Hyzop biały (skończył się), niebieski (brak)

Jarmuż Mama

Kapusta Chińska Pai Tsai
Katsuona
Kocimiętka cytrynowa
Kolendra Confetti o koperkowych liściach (brak)
Koperek
Krwawnik
Kukurydza Rainbow (brak)

Lubczyk

Łoboda czerwona (skończyła się)

Malwa różowa, Mix
Malwa warzywna
Marchew czarna Nebula (brak), Marchew Mix, Machew Kolor, Marchew Słoneczna,
Mibuna
Mispoona
Mizuna Red Steaked (brak)
Mięta Mexykańska, Mięta Czarna Pensylwańska
Musztardowiec: India Mustard, Red Frills (brak), Osaka (skończyła się)

Naparstnica
Nagietek (brak)

Ogórek: Chicago (brak), Brązowy z Rosji (brak), Shmatko

Pak Choi

Patison ciemnozielony

Papryka: Buena Mulata b. ostra, Mini ostra, Murasaki purpurowa słodka, Maule’s Hot b. ostra, Serrano ostra, Kujawianka, Bolivian Rainbow chilli, Rezha z Bułgarii bardzo ostra
Podbiał
Pomidor: Czarny Sopel Lodu, Indigo Pear Drops, Pomarańczowy długi, Blush, Marin, Brown Berry, Matina, Cornabell (brak), Czarny Książe, Banana Leps, Cosmic Eclipse ( Kosmiczne Zaćmienie), Purpurowy Dosza, Kardynał, Aurija, Russian Orange, Ping Thai Egg, Jabłonka, Brązowy befsztyk, Moskvich, Betalux, Blush, Koral Dziki, Japońska Czarna Trufla, Indigo Apple, Żółta Gruszka Mała, Krejzole Barry’ego, Turecki, Urodzajnyj Ałtaj, Yurmala, Gribnoye Lukoshko, Sheyenne, Malinowa Śliwka (na ukończeniu), Koralik Gruszka Mała, Indigo Rose, Ispolin Syberyjski, Green Vernissage, Black Vernissage, Stripes of Yore, Koreański Malinowy, Principle Borghese, Aussie, Wczesny Befsztyk, Faworyt, Żółty Bączek, Purpurowo-niebieski, Cherokee Purple, Fingers, Arbuznyj, Ogromniasty, Black Plum, Sara
Pysznogłówka

Roszponka
Rzodkiewka bardzo długa i duża Murciano, Rzodkiewka strączkowa o jadalnych długich strąkach (brak)
Rudbekia
Rukiew ziemna (brak)
Rukola, Rukola Wasabi (brak)
Rumianek

Sałata: rzymska COS, masłowa Gigant, Mix, masłowa Nawojka, Język Diałbła, dębolistna Barba, Blondie, Bicolour (dwukolorowa dębolistna)
Seler liściowy Cięty Zielony, Seler liściowy Czerwonołodygowy,
Serdecznik Syberyjski (brak)
Szałwia lekarska
Słonecznik zwykły, Mongolski ciemny, Mongolski jasny (brak)

Szczaw Krwisty
Szparagi Canover’s Colossal
Szpinak krzaczasty (brak), Szpinak Kaukaski
Ślaz dziki

Takana
Tomatillo żółte Królowa Malinalco

Wiesiołek
Wrotycz

⚛ SADZONKI

  • Truskawek
  • Mięta turecka, mięta grejpfrutowa, mięta japońska, mięta marokańska
  • Piołun luizjański
  • Bergamotka inaczej pysznogłówka
    Wszystkie sadzonki są kopane bezpośrednio z ogrodu. Szczególnie polecam sadzonki truskawek rewelacyjnej odmiany o smaku poziomki, która owocuje od czerwca do późnej jesieni non stop. Mięta turecka ma super miętowy smak, a grejpfrutowa jest jedną z moich ulubionych. Pysznogłówka, jak sama nazwa wskazuje jest pyszna, a piołun luizjański, to artemisia, która nie wykręca twarzy, gdy się ją pije, a właściwości ma podobne jak nasz piołun. Sadzonki wykopywać będę, gdy tylko ziemia rozmarznie.
  • W późniejszym terminie będziemy mieć sadzonki pomidorów, papryk, selerów liściowych, cebul wieloletnich na szczypior, buraczków liściowych, sałat, ziół typowych i mało znanych, itd. Prawie wszystkie sadzonki do naszych ogrodów mam swoje i często w nadmiarze. Będę informować, czym mogę się z Wami podzielić:
  • Marzec: Będziemy mieć sadzonki Bakłażana fioletowego, Selery liściowe i korzeniowe, Papryk: Kapia słodka, Ostry Wąż, California Wonder, Pomarańczowe Cayenne. Niedługo sieję pomidorki i resztę cudów, jak tylko wzejdą i upewnię się, że mam nadmiar, dopiszę tutaj do listy różne gatunki ziół, roślin jadalnych, między innymi pomidorki, cukinie, ogórki, dynie, być może karczochy, i inne. Proszę pisać co potrzeba!
  • Początek kwietnia i mogę dodać do listy pomidorki w odmianach: old german, bowling pin, momina slza, black see man, sołdacki, perła kolumbii, grandfather, azoychka, promyk, bawole serca, rosova magia i pojedyncze sztuki innych odmian będziemy mieć w nadmiarze.

Jeszcze nie wszystkie nasiona udało się popakować, więc lista może być jeszcze uzupełniana o nowe odmiany i gatunki. U nas rośliny na nasiona nie są uprawiane na skalę przemysłową. Dzielimy się z Wami naszymi nadwyżkami. W naszych zasobach posiadamy raczej niewielkie ilości nasion danego gatunku czy odmiany. Niektóre będą znikały szybciej, niektóre wolniej. Jeśli z Banku Nasion “wyszły” już odmiany, których szukasz, jest szansa, że wrócą w następnym roku lub w kolejnych latach. Mniej więcej do połowy kwietnia będzie można zamawiać roślinki.
Nasiona z naszego Banku Nasion służą wyłącznie do wysiewu do celów kolekcjonerskich. Należy pamiętać, że nie wszystkie nasiona należy spożywać, bo niektóre mogą być trujące.

Bank nasion co roku powiększa swoje zasoby, stąd na pewno będziemy mieć jeszcze w tym roku mnóstwo różnych ciekawych roślin – najlepiej je dobierać i odbierać osobiście.

Życzę udanego roku i obfitości w każdej dziedzinie życia!

Mizuna Waido
Pomidor Aurija
Mispoona
Tomatillo Królowa Malinalco
Miechunka Peruwiańska
Chryzantema jadalna (Shingoku)
Roszponka
Nagietek
Pomidor Purporowo-niebieski
Pomidor Malinowa Gruszka Mała

Ślaz dziki

Cukinia Romanesco

Buraczki liściowe Rainbow

Pomidor Żółta Gruszka Mała

Dynia Zielony Hubbard
Ogórek Shmatko
Papryka Maule’s Hot

Pomidor Żółte Bączki

Cukinia Pomarańczowo-zielona

Papryka Markoni Purpurowa

Pomidor Brązowy Befsztyk

Dynia Zielone Hokkaido

Papryka Murasaki Purpurowe

Sałata czerwona Rzymska Cos

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
hyzop rabarbar-kwiat tatarak ywokost