Bank Nasion na 2024

Bank nasion, który prowadzimy powstał z pasji i miłości do roślin, którą czuję w sercu. Zachwycam się różnorodnością natury i cudami, które możemy uprawiać, by stały się dla nas pożywieniem, lekarstwem i ozdobą.

Co roku, działając w zgodzie z rytmami przyrody ręcznie wysiewamy, pielęgnujemy, zbieramy, czyścimy, zachowujemy nasiona po to również, by ocalić chociaż część genów stojąc na straży bioróżnorodności. Wkładamy w to ogrom wysiłku! Kocham bogactwo natury!

Dbamy o zachowywanie starych odmian nasion, czasem z przed wieków lub takich, których licencje już wygasły, bez F1 (hybryd) czy GMO. Nie stosujemy żadnych substancji szkodliwych w uprawie.

Do naszych zasobów genowych wpływa co roku trochę nowych nasion z różnych źródeł. Pochodzą one głównie z Europy, z ekologicznych ogrodów, ekowioskowych miejsc, z wymian przy okazji spotkań w międzynarodowym gronie, konferencji w temacie permakultury czy ekowiosek, itp.

Rośliny w Banku Nasion pochodzą z upraw z mojego ogrodu, który przez ostatnie lata stale się rozrasta powierzchniowo i infrastrukturowo, dzięki czemu coraz lepiej możemy zachować czystość odmian i pomieścić w nim więcej ciekawych roślinek!

Bank Nasion prowadzimy co najmniej 15 lat, a nasiona zbieramy już ponad 20 lat.

Jestem w trakcie pisania książki o tym jak zbierać własne nasiona! Trzymajcie kciuki, by udało się ją dokończyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego, bo potem przez co najmniej 9 kolejnych miesięcy cała energia idzie w działanie bliżej ziemi!

Nasze ziarenka uprawiane są na niewielką skalę i jedynie nasze nadwyżki mogą trafić do rąk kolekcjonerów amatorów, którzy poszukują ciekawych, unikalnych odmian, często o wyjątkowych walorach smakowych lub innych.

Bank Nasion 2024

Na rok 2024 mamy tzw.: „Zestawy Startowe” (15 paczuszek niespodzianek),  gdzie my dobieramy losowo zestaw podstawowych gatunków i odmian, można powiedzieć „dla początkujących,”

a także opcję: „Do Wyboru Do Koloru” – częściej wybierana wersja, do samodzielnego skomponowania sobie zestawu, bez limitów, w zależności od potrzeb i upodobań.

Paczuszki są różnej wielkości i zawartości. Możliwe, że najmniej ziarenek jest w paczuszkach np. z pomidorami i paprykami (ponad 10) lub gdy kończy się nam już jakaś odmiana, reszta jest sypana „na oko” łyżeczkami o różnych rozmiarach w zależności od wielkości, ich ilości w banku na dany rok, zapotrzebowania i itd.
Proszę nasze ziarna traktować raczej jako startery, na „rozmnóżkę”.

Niektóre z prezentowanych roślin na liście są trudno dostępne i często bardzo cenne dla kolekcjonerów! Sama jestem jednym z nich! Wciąż pozyskuję nowe – stare odmiany.
Możliwa jest też wymiana, ale tylko z naturalnych ogrodów w przypadku, gdy zaoferowane odmiany będą mogły stanowić ubogacenie naszej kolekcji. Proszę w mejlu o listę proponowanych gatunków i odmian.

Z naszej listy ( prawie na samym dole strony) można przebierać i wybierać i pisać do nas na adres: auramm@wp.pl
W odpowiedzi na mejla podam dalsze informacje.
Paczuszki idą do Was 2 razy w tygodniu.

Najlepiej jest osobiście do nas podjechać po nasze cuda.

Więcej zdjęć roślinek można zobaczyć na naszym Instagramie.

⚛ Co jeszcze możemy Ci zaproponować?

Książka “Ogrody Permakultury. Dotknąć ziemi”
W książce znajdziesz na pewno mnóstwo inspiracji, a zamawiając ją wraz z nasionami,  przesyłkę opłacasz raz. Tutaj więcej info na temat książki!

Polecamy też dzieła naszych rąk i natury z naszego sklepu: zioła, kremy do twarzy, octy, itd. Płacąc za nasze dobra “z górką” wspieracie szybszy rozwój Edukacyjnego Centrum Ogrody Permakultury i zapewniacie miejsce do rozwoju i inspiracji odwiedzających nas ludzi. Proszę zajrzyj tutaj!

W 2022 roku po raz kolejny chcemy uprawiać dla Was warzywa w ramach RWS Ogrody Permakultury. Jeśli chcesz co drugi tydzień otrzymywać od nas sezonowe warzywa, owoce i zioła z naszego ogrodu czy przetwory – zapisz się do RWS Ogrody Permakultury pisząc na mejla: auramm@wp.pl!!!

⚛ Zapraszamy na wolontariat, zwiedzanie gospodarstwa, wizyty studyjne, edukacyjne, warsztaty, a także ekoturystykę, czy wakacje u nas. Najlepiej umawiać się z nami telefonicznie.

⚛ Co u nas się działo w 2023?

Podlodówek zmienia się wraz z ludźmi, którzy nas odwiedzają, wkładają serce i ręce do działania.

Tuż przed Festiwalem naprawialiśmy dach nad piecem. To było mega wyzwanie!
Festiwal KooPermatywy jak co roku działa cuda dla ludzi. Ogromna wdzięczność dla ekipy przyjaciół, którzy wolontariacko, bardzo sprawnie organizacyjnie współtworzyli to wydarzenie, wnosząc do niego również wspaniałą atmosferę.
W tym roku zapraszamy na Festiwal na początku lipca. Datę podamy niedługo!

Kurki zielononóżki zadomowiły się na dobre. Dokupiliśmy kilka sztuk jeszcze, być może będziemy powiększać stadko. Ładnie znoszą super zdrowe jajeczka i robią świetny nawóz, który ląduje w ogródku. Dzięki podpowiedzi sąsiada przygarnęliśmy 2 małe przeurocze psiaczki, które biegają po podwórku i odstraszają potencjalne rude, lisie zagrożenie. Stawiamy bariery i płotki nawet, by utrzymać stado kurek w bezpiecznym miejscu.
Dla dużych psów stanął płot drewniany, by miały duży wybieg dla zachowania ich jak najlepszej kondycji, ale także dla bezpieczeństwa odwiedzających. Wdzięczność dla całej ekipy, a zwłaszcza dla dzielnego Marcina, który zawiadywał całą akcją z ogromną precyzją i zaangażowaniem!

Kurna Chata zbudowana w technologii Cordwood, w pełni naturalnie, służyła nam w tym roku jako domek gościnny i myślę, że w 2024 będzie mogła służyć jako miejsce na wypoczynek typu glamping. Będzie ją można sobie zarezerwować na wakacje lub okazjonalnie.
Ten rok był mega obfity! Zostaliśmy dosłownie przygnieceni ilością papryk, dyń, pomidorów i innych cudów. Uprawialiśmy karczochy, szparagi. Niestety starsza część ogrodu została zaniedbana, niedościelona w dużej części i porosła skrzypem. Będzie w nadchodzącym roku co robić…

Przygotowaliśmy w nowej części ogrodu jeszcze więcej grządek! Wzbogaciliśmy część gleby w mączkę skalną, nawóz koński, kurzeniec, a wiosną dorzucimy wermikopmostu.
Zbudowaliśmy 2 duże wermikompostowniki z mauzerów i wielką podwyższoną grządkę połączoną z wermikompostowaniem.
Nasze eksperymenty z wprowadzeniem węgla brunatnego do gleby i ściółkowaniem nim trwają i jak na razie dają super wyniki.
Cały czas też remontujemy kroczek po kroczku chatę drewnianą. Ciągle coś się w niej zmienia i ulepsza. Przyjdzie też może kiedyś czas na wymianę dachu, bo pokrycie jest stare i przecieka…

⚛ Plany na 2024, a raczej marzenia do spełnienia!
Przed nami wciąż jeszcze całe mnóstwo pracy w dostosowywaniu tego miejsca do życia i szerokiego wachlarza działań, jakie planujemy by mogły mieć tutaj miejsce. Kroczek po kroczku realizujemy nasze wizje i zmierzamy myślę w dobrym kierunku…
Dalej powiększamy ogród i staramy się go utrzymać, głównie na poczet banku nasion i zachowania czystości odmianowej.
Przed domem planujemy zbudować cieplarnię do produkcji sadzonek. Mamy już szyby na ten cel, a szukamy fachowców i finansów, by móc ten projekt zrealizować. Kolejny rok nam się to śni po nocach…
Nowe rynny trzeba zamontować i podłączyć porządny system zbierania deszczówki!

Marzy nam się też rębarka…, no i szklarnia poliwęglanowa…
Trochę tego jest, a są to tylko priorytety! Działamy bez spiny! No i w planach dokończenie pisania książki o zbieraniu nasion!

permakultura w praktyce


⚛ Żyjemy z dala od cywilizacji, co oznacza, że nasza praca przynosi nieregularne dochody i w pełni zależy od Was.
Będziemy wdzięczni za każde dodatkowe wsparcie w tworzeniu tego miejsca i idei, które promujemy w formie darowizny na Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury (ECOP)!
Swoją cegiełkę możesz dorzucić tutaj: 22 1560 0013 2009 0166 4000 0001

⚛ LISTA ZIARENEK NA 2024:
Aksamitka wysoka
Arbuz Crimson Sweet, Orangeglo
Arcydzięgiel (brak)
Ashwagandha
Babka lancetowata
Bakłażan fioletowy, White Dhurga, Bambino
Bazylia zielona, czerwona Red Rublin

Burak liściowy Blitva Srebrnolistna, Syberyjski, Żółty, Rainbow
Bylica jednoroczna, Boże drzewko, Piołun
Cebula czerwona oraz na szczypior: Ishikrona, Ishikura, Walijska (brak), Kosmo Collard Southern
Cukinia Romanesco, Pomarańczowa, Ciemnozielona, Zielona Italia, pomarańczowo-zielona, zielona
Drapacz lekarski
Dynia Hokkaido, Hokkaido zielone, Hokkaido niebieskie, Czarny Las, Green Hubbard, Gigant, Hopi jasnoszara, Mini Hubbard, Kiszombori
Echinacea purpurowa
Fasolna tyczna fioletowa Trionfo, tyczna z Gruzji, Mamut tyczny,
Gryka

Hyzop
Jagoda ogrodowa
Jarmuż: purpurowy, Mama
Kabaczek pomarszczony żółty
Karczochy
Katsuona
Kocimiętka cytrynowa
Kolendra
Koper włoski (Fenkuł) brązowy
Koperek ogrodowy
Kosmosy Borodo
Krwawnik
Krwiściąg mniejszy
Malwa mix, Ślaz dziki (mauretański), Warzywna jadalna
Marchew Mix, Słoneczna,
Melon Efjopka
Mięta czarna pensylwańska, meksykańska
Mibuna
Miechunka peruwiańska złota
Mispoona
Musztardowiec: Purpurowa Fala, Garnet Giant, India Mustard
Nagietek
Naparstnica
Ogórecznik lekarski
Ogórek Shmatko, Korniszon Paryski, Padarok, Marketmore, Kitajski Pletisty
Onętek
Orliki
Pak choy
Papryka: Serrano czerwone ostre, Serrano fioletowe ostre, Bolivian Rainbow Chilli, Karkułka, Corbaci, Murasaki Purple, Król Północy, Cayenne pomarańczowe krótkie, Cayenne Long, Cud Kalifornii, Chilli, Kujawianka, Markoni Purple, Maule’s Hot, Cayenne pomarańczowe, Mini ostra, Mulato Isleno, Rezha z Bułgarii, Czarna Perła, Napia podłużna, Sora, Harissa, Lydie, Black Bird Eye, Czarne Chilli Węgierskie, Blot kolorowa
Patison Pomarańczowy
Pietruszka liściowa zwykła, liściowa kędzierzawa
Pietruszka korzeniowa
Podbiał
Pomidor: Russian Cossak, Azoyshka, Promyk, Dziki Koral, Gruszeczka żółta, Marin, Tasmańska Czekolada, Czarny Sopel Lodu, Urodzajnyj Ałtaj, Indigo Rose, Principle Borghese, Firetree, Brązowa Jagoda, Purpurowy Dosza, Brązowy Befsztyk, Podlaska Pomarańcza, Aussie, Fingers, Pepe Gigante, Krejzole Barrego, Moskvich, Jabłko Indygo, Yurmala, Saharnyj Bizon, Purple Calabasa, Arbuznyj, Ogrodowa Brzoskwinia, Aurija, Pomarańczowy długi, Gribnoye Lukoshko, Chery Cerise, Faworyt, Ogromniasty, Czarny Książę, Mongolski, Blush, Bosque Blue Yellow, Purpurowo-niebieski, Black Vernissage, Żółty Bączek, Black plum, Malinowa Mała Gruszka, Koreański Malinowy, Babushkina Radost, Sara Soos, Czarny koktajlowy, Malinowy z Syberii, Grześ Ałtaj, True Black Brandywine, Mila, Carski Dar, Czerwona Trufla, Japońska Czarna Trufla, Królowa Elżbieta, Duma Syberii, Koralik duży żółty, Red Trufla+Mosvich (mix), 4m gruszka, Shadow Boxing, Gargamel, Milioners, Piramida, Bawole Serca, Złoty Deszcz, Malinowa Gruszeczka, Cherokee Purple, Thunder Mountain, Turecki, Stripes of Yore, Betalux, Green Vernissage, Kosmiczne Zaćmienie
Por wczesny
Prawoślaz lekarski
Pysznogłówka
Rabarbar
Roszponka
Rudbekia
Rukiew ziemna: kędzierzawa (letnia), ziemna zimowa
Rukola
Rumianek
Rzodkiewka Murciano
Sałata rzymska Cos, Mix, Nawojka masłowa, Złota Głowa masłowa , Roughe D’hiver rzymska, Mały Krasnoludek rzymska czerwona, Dwukolorowa dębolistna, Red Grenoble, Real Red Deer Tounge, Barba dębolistna, Kokarda dębolistna, Grand Rapids,
Seler korzeniowy Douval
Seler liściowy: czerwono łodygowy, pęczkowy, zielony, kędzierzawy
Słonecznik zwykły, mongolski
Szałwia lekarska, muszkatołowa
Szczaw krwisty
Szparagi Cannover’s Collosal
Szpinak kaukaski, Olbrzym zimowy, Krzaczasty japoński, Perpetual
Takana
Tomatillo Królowa Malinalco
Tytoń Bursa, Bakun
Wasabina
Wiesiołek
Wrotycz
Wspięga

⚛ SADZONKI:
Mięta turecka,, mięta marokańska

Pysznogłówka
Piołun luizjański
Aloes
Żyworódka pierzasta
Truskawka poziomkowa (owocuje cały sezon, jeszcze trochę jej mam)

Seler liściowy kędzierzawy

Niezapominajki

Aktualnie mam (1 marca):
Bakłażan Rosso Napoli – 6 sztuk
Cebula Tokyo Long White
Cebula Karmen – trochę
Cebula Zebrune – trochę
Cebula Mix – dużo
Cebula Red Toga – dużo
Cebula White Lizbona – trochę
Cebula Rossa Lunga – bardzo dużo
Karczochy Imperial Star (wyjątkowe, prawie na 100% będą kwitły w tym roku jeszcze) – około 30sztuk
Fenkuł Fino – około 50sztuk
Pory, 2 odmiany niebieskie – po trochu
Por Bułgarski Gigant – duużo
Papryka Zorza słodka – ok. 10 sztuk
Papryka Oliwia słodka – około 10sztuk

A będzie tego znacznie, znacznie więcej. Proszę tu zaglądać, bo lista będzie o wiele dłuższa. Następna aktualizacja już niedługo. Wszystkie pomidorki, papryki, bakłażany powinny być pod koniec marca opublikowane.

Rośliny ogrodowe na sadzonki są kopane bezpośrednio z ogrodu. Mięta turecka ma super miętowy smak. Piołun luizjański, to artemisia, która nie wykręca twarzy, gdy się ją pije, a właściwości ma podobne jak nasz piołun. Truskawka ta jest wyjątkowa, owocuje od czerwca do przymrozków, a jej smak jest prawdziwie powalający. Sadzonki wykopywać będę, gdy tylko ziemia rozmarznie.
W późniejszym terminie będziemy mieć sadzonki pomidorów, papryk, selerów liściowych, cebul wieloletnich na szczypior, buraczków liściowych, sałat, ziół typowych i mało znanych, itd. Prawie wszystkie sadzonki do naszych ogrodów mam swoje i często w nadmiarze. Będę informować, czym mogę się z Wami podzielić umieszczając tutaj listę w miarę wysiewania nowych roślin.

Jeszcze nie wszystkie ziarenka udało się oczyścić i popakować do banku nasion, więc lista może być jeszcze uzupełniana o nowe odmiany i gatunki.
Rośliny u  nas są uprawiane na niewielką skalę, w pełni naturalnie. Są to nasze nadwyżki. W naszych zasobach posiadamy raczej niewielkie ilości nasion danego gatunku czy odmiany. Niektóre będą znikały szybciej, niektóre wolniej.
Jeśli z Banku Nasion “wyszły” już odmiany, których szukasz, jest szansa, że wrócą w następnym roku lub w kolejnych latach. Mniej więcej do połowy kwietnia będzie można zamawiać roślinki.

Nasiona z naszego Banku Nasion służą wyłącznie do celów kolekcjonerskich, dla amatorów czy artystów.
Można je także włożyć do klasera, mogą posłużyć jako element sztuk plastycznych, bo niektóre nasiona są wyjątkowo piękne, a także niektóre nadają się do jedzenia dla zwierząt, ale należy pamiętać, że nie wszystkie nasiona należy spożywać czy podawać innym, bo mogą być trujące.

Bank nasion co roku powiększa swoje zasoby, stąd na pewno będziemy mieć jeszcze w tym roku mnóstwo różnych ciekawych roślin – najlepiej je dobierać i odbierać osobiście.
Zapraszamy do nas! Najlepiej na miejscu wybierać i przebierać!


Życzę udanego roku i obfitości w każdej dziedzinie życia!


Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
leuzea-szczodrak-krokoszowy mizuna p12208971 ywokost