Nieuchronność zmiany

Nieuchronność zmiany

inkubator ekowioskowy

Grupa SCIPP spotkała się po raz trzeci po konferencji GEN Europe w Arterra, Nevarra, w Hiszpanii, od 10 do 14 lipca 2016.

Adaptacja, migracja albo wyginięcie – to są trzy możliwe scenariusze przyszłości dla każdego społeczeństwa, które znajduje się w poważnym kryzysie. Pozostawanie bez zmian w świecie, który cały czas się zmienia jest receptą na katastrofę. Lepiej jest przeprowadzać stopniowe zmiany, niż pozostawać w miejscu i potem musieć przechodzić ogromne przeskoki z dramatycznymi skutkami ubocznymi.

img_0561

Projekt „Sustainable Communities Incubator Partnership Programme” nie jest odstępstwem od tej zasady. Na trzecim spotkaniu projekt przeszedł kilka zmian i optowano za alternatywną nazwą, CLIPS: Communities Learning Incubator Programme for Sustainability. I od tego momentu będziemy odnosić się do tej nazwy.

Podczas spotkania mnóstwo pracy poświęconej było zawartości kursu oraz materiałom naukowym (do nauki) i 40-sto stronicowy dokument ramowy urósł do rozmiarów 60 stron. Każdy w grupie projektowej był tym faktem zainspirowany, uznając, że został właśnie stworzony realistyczny model operacyjny. Opiera się on na pięciu warstwach organicznego rozwoju każdej społeczności: indywidualnej, społecznościowej (komunalnej), intencjonalnej, strukturalnej, praktycznej; proces informowania/opiniowania zwrotnego (feedback) zapewnia przepływ komunikacji od najszerszych/najodleglejszych kręgów do samego centrum.

img_20160714_124951077_hdr

Postępują zmiany w projekcie graficznym i strony internetowej, które powinny działać i funkcjonować we wrześniu. Zdecydowaliśmy się na współprace, by stworzyć jedność/spójność z innymi podobnymi projektami w sieci takimi jak: GEN Solution Library, SIRcle oraz Bridgedale 360.13600102_1352291228118960_8599743626074443166_n

Przed spotkaniem w Arterra, grupa przeprowadziła 3 – godzinny warsztat wprowadzający na konferencji GEN Europe, w którym wzięło udział 30 osób. Oddźwięk po warsztatach był niezwykle życzliwy i doceniający projekt, co jasno wskazało na silną potrzebę zaistnienia CLIPS-u w większości powstających społeczności na świecie. Warsztat dał nam wartościowy wgląd w potrzeby społeczności i projektów.

Aby móc wspierać proces adaptacyjny innych społeczności, najpierw my musimy umieć się przystosować.  Tak więc kluczowym jest, aby grupa projektowa była przykładem adaptacyjności w procesie kreowania programów – inkubatorów. Program pozostaje w stanie „pracy w trakcie” tak długo jak długo będzie istniał, ponieważ wszystko cały czas się zmienia i ulepsza.

Nara Petrovic

 

Erasmus+ 2015-2017

Cooperation for innovation and the exchange of good practices.

Strategic partnerships for adult education

Comments are closed.

Aktualności

44
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
aronia szanta szpinak-z-jamajki tatarak