Nieuchronność zmiany
Nieuchronność zmiany
Grupa SCIPP spotkała się po raz trzeci po konferencji GEN Europe w Arterra, Nevarra, w Hiszpanii, od 10 do 14 lipca 2016.
Adaptacja, migracja albo wyginięcie – to są trzy możliwe scenariusze przyszłości dla każdego społeczeństwa, które znajduje się w poważnym kryzysie. Pozostawanie bez zmian w świecie, który cały czas się zmienia jest receptą na katastrofę. Lepiej jest przeprowadzać stopniowe zmiany, niż pozostawać w miejscu i potem musieć przechodzić ogromne przeskoki z dramatycznymi skutkami ubocznymi.
Projekt „Sustainable Communities Incubator Partnership Programme” nie jest odstępstwem od tej zasady. Na trzecim spotkaniu projekt przeszedł kilka zmian i optowano za alternatywną nazwą, CLIPS: Communities Learning Incubator Programme for Sustainability. I od tego momentu będziemy odnosić się do tej nazwy.
Podczas spotkania mnóstwo pracy poświęconej było zawartości kursu oraz materiałom naukowym (do nauki) i 40-sto stronicowy dokument ramowy urósł do rozmiarów 60 stron. Każdy w grupie projektowej był tym faktem zainspirowany, uznając, że został właśnie stworzony realistyczny model operacyjny. Opiera się on na pięciu warstwach organicznego rozwoju każdej społeczności: indywidualnej, społecznościowej (komunalnej), intencjonalnej, strukturalnej, praktycznej; proces informowania/opiniowania zwrotnego (feedback) zapewnia przepływ komunikacji od najszerszych/najodleglejszych kręgów do samego centrum.
Postępują zmiany w projekcie graficznym i strony internetowej, które powinny działać i funkcjonować we wrześniu. Zdecydowaliśmy się na współprace, by stworzyć jedność/spójność z innymi podobnymi projektami w sieci takimi jak: GEN Solution Library, SIRcle oraz Bridgedale 360.
Przed spotkaniem w Arterra, grupa przeprowadziła 3 – godzinny warsztat wprowadzający na konferencji GEN Europe, w którym wzięło udział 30 osób. Oddźwięk po warsztatach był niezwykle życzliwy i doceniający projekt, co jasno wskazało na silną potrzebę zaistnienia CLIPS-u w większości powstających społeczności na świecie. Warsztat dał nam wartościowy wgląd w potrzeby społeczności i projektów.
Aby móc wspierać proces adaptacyjny innych społeczności, najpierw my musimy umieć się przystosować. Tak więc kluczowym jest, aby grupa projektowa była przykładem adaptacyjności w procesie kreowania programów – inkubatorów. Program pozostaje w stanie „pracy w trakcie” tak długo jak długo będzie istniał, ponieważ wszystko cały czas się zmienia i ulepsza.
Nara Petrovic
Erasmus+ 2015-2017
Cooperation for innovation and the exchange of good practices.
Strategic partnerships for adult education