Wprowadzenie do inkubatora ekowioskowego

14937245_1474730425875039_6116565163958069653_n

WPROWADZENIE DO INKUBATORA EKOWIOSKOWEGO

Kochamy dobre towarzystwo. Kochamy osiągać wartościowe rezultaty. Kochamy delektować się owocami swojej pracy. Dlaczego więc powszechnie dopadają nas uczucia takie jak samotność, bezużyteczność, marność? Dlaczego ludzie nie mogą żyć ze sobą w zgodzie, komunikować się, współpracować? Dlaczego życie w grupach jest stresujące?

Samowystarczalne społeczności mają odpowiedzi na te pytania. Niektóre odpowiedzi są łatwe do udzielenia, niektóre trudne, niektóre banalne, niektóre sprzeczne z intuicją.

Community Learning Incubator Programme for Sustainability (CLIPS) (społecznościowy inkubator uczący samowystarczalności) został zapoczątkowany przez grupę doświadczonych członków Globalnej Sieci Ekowiosek (GEN), aby zaoferować kompleksowe i praktyczne wsparcie rozwoju społeczności (trening, mentoring, coaching), oraz nowo założone społeczne projekty. CLIPS jest rezultatem projektu Sustainable Communities Incubtor Partnership Programme (SCIPP), finansowanym przez Erasmus +.

Ekowioska Hellingellile gościła czwarte spotkanie CLIPS od 13 do 18 października 2016 roku. Celem spotkania był przegląd i przyszły rozwój przewodnika CLIPS, strony internetowej, zatwierdzenie graficznej tożsamości, dzielenie się metodami i rozwiązaniami, odświeżenie listy zadań i całego planu działań. Strona CLIPS wciąż się rozwija, niemniej jednak można już przeglądać istniejące treści na http://www.clips.gen-europe.org./. Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

Tuż po zakończeniu spotkania CLIPS, odbyło się 5-dniowe pilotażowe szkolenie w społeczności Ananda Gaorii. Uczestnikami było 20-u reprezentantów ze społecznościowych projektów, ze wszystkich 9 partnerskich krajów. Pilotażowy trening okazał się cenny zarówno dla uczestników jak i prowadzących. Lekcje odbyte na treningu będą użyte w celu dostosowania, skompletowania i udoskonalenia przewodnika CLIPS zanim rozpoczną się pilotażowe szkolenia w tych 9 krajach.

Nasze owocne spotkanie pokazało, że my, doświadczeni działacze społecznościowi, nie możemy zapomnieć o wdrożeniu metod, które głosimy. Zaczynamy ze swoją własną różnorodną grupą trenerów rozwijających CLIPS. Samo wdrożenie jest wymagającym procesem, lecz traktujemy to jako test naszych umiejętności w roli prowadzących, którzy będą wspierać inkubację w wielu nowo powstających projektach społecznościowych.

Jesteśmy w dobrym towarzystwie. Osiągamy wartościowe rezultaty. Delektujemy się owocami naszej pracy. Czujemy jedność, użyteczność i spełnienie. Komunikujemy się i współpracujemy. Jedyny stres jaki odczuwamy związany jest z ogromem pracy, której zresztą sami i z własnej woli się podjęliśmy: odkrywanie jak wspierać ludzi w ich życiu razem, w społecznościach, aby żyło się im w harmonii.

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
mizuna nastrucja orlik rabarbar-kwiat