Międzynarodowe Spotkanie członków BEN na Litwie
Międzynarodowe Spotkanie członków BEN na Litwie
W połowie października 2013 odbyło się drugie spotkanie członków BEN (Baltic Ecovillage Network), tym razem na Litwie w Melkys ecovillage. Do założycielskiej grupy sieci ekowiosek z Regionu Bałtyku dołączyły Niemcy i Dania, po wcześniejszym z nimi spotkaniu w Shweibenalp na Konferencji GEN.
Na spotkaniu omówiony został kończący się projekt TEST I oraz TEST II, z którego między innymi dostaliśmy wsparcie na nasze kolejne Polskie spotkanie ekowiosek, alternatywnych społeczności, które będzie miało miejsce w Wolimierzu w dniach 18-20 lipca 2014 roku. Na spotkanie to zaprosiłyśmy również członków BEN z innych krajów.
Obydwa projekty obejmują działania w kilku państwach naszego regionu, między innymi Estonię, Finlandię, Polskę, Rosję, a także wspierają budowanie i rozwój BEN jako organizacji (np. strona internetowa BEN, serwis informacyjny w czasie rzeczywistym, spotkania międzynarodowe). W planie jest do napisania kolejny projekt – TEST III. Może wspólnie zastanowimy się, co byłoby najlepsze dla naszej sieci? Czym możemy się pochwalić i dzielić w ramach współpracy z krajami Regionu?
Po omówieniu ogólnych spraw organizacyjnych wspólnie zastanawialiśmy się, czego tak naprawdę oczekujemy od BEN, jakie mamy cele i wizje działania tej organizacji. W międzynarodowych grupach ustalaliśmy jakie obszary działań wspólnych w ramach BEN są dla nas najistotniejsze, aby móc skupić się w przyszłości na realizacji tych zadań poprzez wspólne projekty.
Najważniejsze obszary działania, które przewijały się w wypowiedziach każdej z grup to:
1; Wspólne spotkania w międzynarodowym gronie, które sprzyjać będą poszerzaniu kontaktów i zacieśnianiu więzi, budowaniu trwałych relacji w obrębie Regionu Bałtyckiego oraz inspirowaniu się nawzajem.
2; Dzielenie się wiedzą, technologią, informacjami, oraz dostępnymi źródłami finasowania i korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań.
3; Wymiana pomiędzy ekowioskami, np. młodzieży, przestrzeni mieszkalnej, grup studentów, wolontariuszy.
4; Wspieranie regionalnych projektów i inicjatyw, np. utworzenie regionalnego banku nasion.
5; Edukacja oparta na umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu ludzi mieszkających w ekowioskach, tworzenie programu edukacyjnego zgodnego z duchem ruchu ekowioskowego naszego Regionu.
6; Wzmacnianie idei ekowiosek, budowanie publicznego zainteresowania wokół nich tak, by stabilne modele życia ekowioskowego miały realny wpływ na politykę regionną, a przyjazne człowiekowi i naturze rozwiązania technologiczne mogły stać się modne wśród społeczeństwa.
W trakcie spotkania utworzyliśmy nieformalne grupy robocze, które zajmować będą się poszczególnymi zadaniami w sieci BEN, między innymi grupa edukacyjna, medialna, tworzenia banku nasion. Obecnie grupa medialna pracuje nad oficjalną stroną BEN, a facebookowa strona BEN już od jakiegoś czasu funkcjonuje: https://www.facebook.com/pages/BEN-Baltic-Ecovillage-Network/465005740282184?ref=hl
Na zakończenie spotkania wśród dodatkowych atrakcji znalazła się wycieczka do Europejskiego Centrum na Litwie.
Serdecznie dziękujemy za gościnę!
Jeśli nasunęły się Wam jakieś pomysły, macie doświadczenia, chęć współtworzyć Polską sieć ekowiosek lub przyczynić się do budowania współpracy w ramach BEN – zapraszam, napiszcie!
Nasz email: auramm@wp.pl
Polska strona facebookowa dotycząca ekowiosek: https://www.facebook.com/pages/Ekowioski-Ekoosady-Alternatywne-Spo%C5%82eczno%C5%9Bci/499470440096023?ref=hl
Monika Podsiadła