Narodowe Sieci Ekowiosek, BEN, GEN

Narodowe Sieci Ekowiosek, BEN, GEN, przygarść informacji…

IMGP8551

BEN (Balitic Ecovillage Network)

Omawiana jest obecnie głównie sprawa strony internetowej, newsletterów (w połowie lutego się ukaże), organizowanie dla BEN spotkania w Estonii, składki do BEN, które należałoby uiścić na spotkaniu w Estonii, oraz składka BEN do GEN. Także sprawa projektu TEST II, z którego pozyskaliśmy środki na nasze ekowioskowe spotkanie w Wolimierzu.

NATIONAL NETWORKS

Tak jak pisałam, jestem pod wrażeniem jak wiele dało się zrobić wspólnie w tak krótkim czasie. Załączam dokumenty po tym spotkaniu. Na pewno należałoby czerpać przykłady z formuły i organizacji spotkania. Zobaczymy co uda nam się włączyć na nasz Polski grunt…

Robert Palusiński i jego fundacja, z racji tego, że nie mamy jeszcze formalnej sieci będzie w tym roku aplikował o fundusze z nowego programu Grundvig (mam nadzieję, że sam coś więcej o tym napisze) we współpracy z innymi Europejskimi narodowymi sieciami. Chodzi tutaj o edukację dorosłych. Projekt trzeba złożyć do 17 marca.

To co jemu ułatwi dodatkowo napisanie tego projektu to informacje, które dobrze by było byśmy jak najszybciej zebrali między innymi tu na tej liście.

A więc:

1. Kto jest chętny na kursy, warsztaty, seminaria, konferencje zagranicą trwające o ile dobrze pamietam max. 2 m-ce?

Kursy do wyboru, nie trzeba już teraz określać jakie i gdzie. Ważna jest zadeklarowana liczba uczestników. Mogą to być np. kursy PDC, EDE, Sociocracy, Dragon Dreaming i inne… Listę ofert z Europejskich sieci niedługo powinniśmy dostać lub można we własnym zakresie poszukać w necie ofert ekowiosek w Europie.

2. Kto z nas chciałby być wpisany na listę trenerów i facylitatorów, i w jakiej dziedzinie. Zakres naszych propozycji powinien być atrakcyjny dla ludzi z innych sieci, związany z życiem i ruchem ekowioskowym,(np. alterntywne technologie, rozwiązywanie konfliktów, głęboka demokracja, konsensus, permakultura, może crowdfunding, zielarstwo, tradycyjna wiedza i technologie, itp.).

Dobrze jest się rozejrzeć wokół i znaleźć takie osoby, które mogą wzbogacić swoją wiedzą nas, ale też ludzi z zagranicy. Fajnie by było wypromować co najmniej kilku ludzi/trenerów z Polski.

Jak wiecie jest wiele ekowiosek w Europie prężnie działających w edukacji…, może udałoby się też takie miejsca uruchomić tutaj w Polsce? Bardziej atrakcyjne byłoby pewnie jedno lub kilka miejsc ośrodków, z kilkoma trenerami, gdzie możnaby przyjmować ludzi…

Inkubator ekowioskowy, wsparcie dla ekowiosek

To bardzo ciekawe przykłady z Włoch i Hiszpanii. Jedno dotyczy bardziej wspierania w tworzeniu, łączenia inicjatyw, grup ludzi, edukacji ekologicznej, a drugi przykład to wspieranie z zewnątrz danej, istniejącej ekowioski w momentach kryzysowych. Jeden i drugi pomysł jest już od jakiegoś czasu realizowany w tych krajach, gdzie tworzone są specjalne grupy ludzi z różnych ekowiosek, którzy edukują lub wspierają konkretną ekowioskę w razie obawy o jej rozpad lub ostrego konfliktu.

Od jakiegoś czasu pamiętam, że myślałam o stworzeniu w Polsce takiej grupy ludzi, którzy mogliby swoim doświadczeniem i wiedzą służyć pomocą przy zakładaniu ekowiosek. Jak widać to już jest realizowane. Obydwie organizacje obiecały przetłumaczyć na jęz. angielski i przesłać nam więcej informacji na temat ich działalności. Już nie mogę się doczekać, by zobaczyć ze szczegółami jak oni funkcjonują… Może i u nas powstanie podobna grupa lub grupy?

Pozdrawiam, Monika

Minutes – GEN Nat networks meeting 16-20 January 2014 Torri Superiore

PP Torri Superiore GEN EU Edward

 

 

 

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
czeremcha lubczyk rokitnik stewia