Permakultura – temat… woda – warsztat! Kalpapada w Ogrodach Permakultury!

KIEDY?
6-8 marca 2020!

Permakultura to faktycznie temat rzeka… Na tych warsztatach poruszymy temat wody, naturalnego taniego budownictwa, energii odnawialnych, leśnych ogrodów, zbudujemy kroczaka, filtr do deszczówki i jeśli uda się czas rozciągnąć jak z gumy, wejdziemy do ogrodu i zbudujemy podwyższoną grządkę! Ambitne plany! Zobaczymy czy nam pogoda dopisze!

Gościmy w Ogrodach Permakultury Marcina Krzeszewskiego, który poprowadzi dla Was te warsztaty!!! 🙂

Część teoretyczna obejmie:

  • wprowadzenie do permakultury, omówienie dyrektyw i zasad
  • Podstawy projektowania siedlisk
  • Niskobudżetowe życie (permakulturowe elementy siedliska na przykładzie Kalpapady, budowa domku z kostek słomy w konstrukcji samonośnej z dachem wzajemnie zakleszczonym za 3 000 zł, minimalizacja rachunków i śladu ekologicznego, kreatywne dostrzeganie/identyfikowanie lokalnych zasobów, myślenie energiami)
  • Instalacje fotowoltaiczne „off-grid” (bez podłączenia do sieci energetycznej) i inne odnawialne źródła energii
  • zbieranie, filtracja i magazynowanie wody deszczowej
  • toalety kompostujące
  • ogrodnictwo (wermikompostowanie, budowa podniesionych grządek, ogrody leśne itp.)

Praktyczna część warsztatów obejmie wykonanie części systemu zbierania i filtracji wody deszczowej, pokaz odmładzania i pielęgnacji starych drzew owocowych, wykonanie kroczaka (cyrkla, A-Frame Level) i pokaz jego zastosowania, wykonanie poziomicy wężowej i jej zastosowania, pokaz podłączania i pomiarów prostej instalacji fotowoltaicznej.

Taki weekend może być sporą odskocznią w ciekawe tematy. Warsztaty są dla tych, którzy „ocknęli się” w szalonych czasach uzależnienia od nadmiaru niepotrzebnych rzeczy i zaczynają interesować się działaniem, które ma sens …czyli permakulturą 😀 To będzie intensywny weekend dla wszystkich, którzy chcą przeprojektować, lub od podstaw zaprojektować swoją przestrzeń tak, aby się choć trochę uniezależnić od coraz droższej energii ze źródeł nieodnawialnych (węgiel, prąd, gaz, ropa), ale także od coraz droższej bezwartościowej chemizowanej żywności. Warsztaty kierujemy też do wszystkich, którzy ciekawi są szczegółów szalonej decyzji Marcina, o minimalizacji użycia pieniądza i życiu bez stałego dochodu.


WARSZTAT POPROWADZI:
Marcin Krzeszewski – od 2012 roku pasjonat permakultury. Od kilku lat tworzy pokazowe siedlisko permakulturowe Kalpapada na Podkarpaciu, gdzie niskobudżetowo realizuje i udoskonala jego elementy t.j. system zbierania, filtracji i magazynowania wody deszczowej, mały domek z kostek słomy, akumulacyjny piec rakietowy, piec chlebowy, toaleta kompostująca, hot tube, wermikompostownik, instalacja fotowoltaiczna „off-grid” (bez podłączenia do sieci energetycznej), słoneczny prysznic, słoneczna suszarnia, ogród, sad, żywe wierzbowe ogrodzenie itp. Niskobudżetowe życie skierowało go na drogę Zero Waste oraz ku kreatywnemu dostrzeganiu lokalnych zasobów, myśleniu energiami, minimalizacji rachunków i śladu węglowego. Prowadzi bloga Kalpapada, stronę na facebooku oraz warsztaty z projektowania permakulturowego, na których demonstruje budowę i działanie poszczególnych elementów siedliska.
Więcej info tutaj:
http://kalpapada.wixsite.com/kalpapada
https://www.facebook.com/kalpapada/ 
http://porozmawiajmy.tv/kalpapada-samuela-i-marcin/
https://natemat.pl/203603,millenialsi-ktorzy-za-nic-maja-nowe-trampki-i-komorki-poznaj-dwojke-ktora-zbudowala-w-gorach-wlasny-raj-na-ziemi
https://dobrewiadomosci.net.pl/16718-para-mlodych-ludzi-zbudowala-gorach-wlasny-raj-ziemi/
https://ulicaekologiczna.pl/ludzie/kalpapada-zyc-bez-pieniedzy
https://kopianieba.blogspot.com/2018/07/kalpapada-swiat-i-dziki-i-naturalny.html
https://www.discoverychannel.pl/wideo,3675,v/poza-cywilizacja-przed-emisja-w-tv-ekologiczny-azyl-marcina,1891089.html
https://www.discoverychannel.pl/aktualnosci,3674,n/poza-cywilizacja-oto-najciekawsze-momenty-programu-discovery,310049.html

Rozpoczynamy kolacją i wykładem w piątek (przyjazd i zakwaterowanie do godziny 16.00) a kończymy w niedzielę ok 16.00.

PROGRAM WARSZTATÓW

PIĄTEK:
16:00 powitanie i przegryzka
17:00 wykład: Wprowadzenie do permakultury, omówienie dyrektyw i zasad.
18:15 wykład: Podstawy projektowania siedlisk
20:00 kolacja
20:30 wykład specjalny: permakulturowe elementy siedliska na przykładzie Kalpapady
SOBOTA:
8:30 śniadanie
9:00 wykład: Zbieranie, filtracja i magazynowanie wody deszczowej
10:15 wykład: Toalety kompostujące
11:00 przegryzka
11:15 warsztat: wykonanie elementu systemu zbierania deszczówki, wykonanie kroczaka i poziomicy wężowej + w terenie: pokaz ich zastosowania,
14:00 obiad
15:00 warsztat: pokaz toalety kompostującej, krótki pokaz odmładzania i pielęgnacji starych drzew owocowych
17:00 wykład: wermikompostowanie + ogrody leśne
19:00 kolacja
20:00 wykład: Podstawy permakultury w ogrodnictwie, budowa grządek, zasoby itp.
NIEDZIELA:
9:00 śniadanie
9:30 wykład: Instalacje fotowoltaiczne
11:00 warsztat: pokaz podłączania i pomiarów prostej instalacji fotowoltaicznej
12:00 wykład: Budowa Chatki Leśnej z kostek słomy w konstrukcji samonośnej z dachem wzajemnie zakleszczonym za 3 000 zł.
13:00 obiad
Zakończenie i pożegnanie

REJESTRACJA NA WARSZTATY

⚛ Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się na warsztaty pisząc na mejla: auramm@wp.pl
Wymagana będzie przedpłata. W odpowiedzi na mejla uzyskacie więcej info. Zgłoszenia przyjmujemy do 5 dni przed datą wybranego terminu warsztatu! Przedpłata jest zwrotna do 5 dni przed wydarzeniem, po tym terminie pozwalamy sobie ją zostawić na poczet organizacji warsztatów. Warsztat odbędzie się, jeśli zbierze się grupa minimum 5 osób!
⚛ Twój warsztatowy wkład energii pieniądza: 360zł lub z “górką” na nasz rozwój.
Jedzonko wliczone. Gotujemy wspólnie! Spanie u nas pod dachem też wliczone. Niezależnie można sobie wynająć agroturystykę. Dysponujemy niewielką liczbą miejsc do spania w razie zimnej pogody. Proste warunki typu: toaleta kompostowa. Jeśli chcesz dołączyć do warsztatu, a zabrakło miejsca do spania u nas i szukasz agroturystyki w okolicy, będziemy Ci w stanie pomóc! Jeśli wybierzesz agroturystykę – będzie to Twój ekstra koszt!
⚛ Można przyjechać dzień wcześniej poza warsztatami. Prosimy o wcześniejszą informację o planach wcześniejszego przyjazdu lub pozostania z nami dłużej. Dobę Waszej obecności naliczamy tutaj od godziny 11.00 do 11.00 następnego dnia pobytu. 1 dzień/1 osoba/70zł. Dzieci od lat 10 – połowa tej kwoty. Przy dłuższym pobycie koszty mogą zmaleć… Prosimy się też przygotować na minimum 3h działań na rzecz projektu dziennie.
⚛ Jeśli chcesz włączyć się w ciekawe działania u nas, dysponujesz wolnym czasem, sprzętem budowlanym bądź materiałami, gotówką lub chcesz w inny sposób dołożyć swoją cegiełkę – serdecznie zapraszamy!

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:

⚛ Prosimy o przywiezienie ze sobą własnych śpiworów! Przyda się na pewno odpowiednie obuwie i ubrania.
⚛ Miło będzie, jeśli przywieziecie też coś na poczęstunek. Pierwsze piątkowe chwile wykładowe umilą nam smakołyki przywiezione przez Was!
⚛ Wieczorami oddajemy przestrzeń dla Waszych twórczych działań, dzielenia się swoimi umiejętnościami, wiedzą, na muzykowanie, akrobacje wszerz i wzdłuż! Warto wziąć ze sobą instrumenty, przeszkadzajki, swoje „zabawki”, którymi chcecie pobawić się w większym gronie!
⚛ Proponujemy do wyboru: ogniska, prezentacje, filmy na dużym ekranie, wspólne dżemy, dyskusje do świtu!
⚛ Prosimy o nieużywanie na terenie kupowanego alkoholu i używek zmieniających stan świadomości.
⚛ Prosimy również o przywiezienie ze sobą (jeśli ktoś ma zebrane przez siebie) nasiona na wymianę, a także własnoręcznie przygotowywane sadzonki 🙂
⚛ Każdy może wyjechać od nas z własną sadzonką! 🙂
No i oczywiście liczymy na piękną aurę i pogodę ducha uczestników!
Zapraszamy serdecznie! Dołącz do nas!

MIEJSCE WARSZTATÓW:

Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury (ECOP), Podlodówek
⚛ Dojazd: Tutaj znajdziecie informacje jak dostać się do nas

EDUKACYJNE CENTRUM OGRODY PERMAKULTURY (ECOP)
⚛ Po ponad 20 latach doświadczeń w tworzeniu siedliska permakultury odnaleźliśmy to cudowne miejsce! Wchodzimy w 4 sezon gospodarowania na nowej ziemi! Celebrować chcemy ten czas z Wami! 🙂
Dzięki dobrej organizacji, wiedzy praktycznej i szeregu ludzi odwiedzających i pomagających w procesie powstawania Edukacyjnego Centrum Ogrody Permakultury, udało nam się zrealizować ogrom projektów! Wciąż powstają nowe!
Żyjemy tu i pracujemy, aby dzielić się tym miejscem, wiedzą, doświadczeniem, ale też żeby udostępnić Wam pole do eksperymentów pod fachowym okiem.
Do dyspozycji mamy sporą biblioteczkę permakulturową, książki o zdrowiu, ogrodzie, budownictwie naturalnym, energiach odnawialnych, itd. oraz mnóstwo praktycznych przykładów w naszym Centrum!
Do zobaczenia!

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
echinacea lilia roszponka truskawka