Permakultura – Holistyczne podstawy

Permakultura i jej holistyczne podstawy.

Idea permakultury bazuje na stwierdzeniu, że wszystko w postrzeganym przez nas świecie jest powiązane. Nie ma żadnego zjawiska, które mogłoby trwać w izolacji, choćby przez ułamek sekundy. Dostrzegając prawdziwą naturę tych powiązań możemy współtworzyć z Naturą kreatywne, prosperujące ekosystemy. Nawet powiedzenie: “Wszystko jest ze sobą powiązane” nie jest do końca prawdziwe. Jest tylko postrzeganiem rzeczy przez nasze podzielone umysły, które z powrotem próbują pozbierać się do kupy, zintegrować.

Oczywistym faktem percepcji, poza umysłowymi spekulacjami jest to, że jesteśmy całością z tym, co nam się przydarza, że jesteśmy totalną całością życia i nie potrzebujemy sobie wyobrażać jakiegoś życia “poza”. To jest autentyczne, holistyczne postrzeganie – jest to postrzeganie serca, jest to postrzeganie świadomości, poza możliwością logicznej interpretacji.

Jest to prawda tak prosta, że nasze skomplikowane umysły nie są zwykle w stanie przyjąć jej do wiadomości.

Całość jest w nas i to my jesteśmy tą całością.

Z takiego odkrycia, z takiego głębokiego objawienia prawdy wynika odmienny sposób zachowania i odmienna racja odpowiedzialności za to, co się “wokół nas” dzieje. Taki stan niczego nie wyłącza i nie ogranicza. W takim stanie zostaje przywrócona odpowiedzialność, głęboki respekt i szacunek wobec Natury, wobec przejawów życia. Pojawia się w nim prawdziwa przyjaźń i autentyczna życzliwość, dlatego nic już nie jest obce, i nic już nie jest na zewnątrz nas i nic już nam nie zagraża. Nasze działania przestają być już podyktowane formami lęku i egoistycznej, neurotycznej formy instynktu samozachowawczego. W takim stanie możemy przestać okradac Ziemię, okradać tak zwane istoty słabsze.

Tak, jak doskonały tancerz zapamiętuje się w swoim dynamicznym, harmonijnym ruchu, zapominając o sobie samym, tak i my możemy wejść z powrotem w spontaniczny, twórczy taniec Natury i jej odwiecznych cykli, mając za równorzędnych partnerów zwierzęta, rośliny, lasy i bezgraniczne oceany.

Kierując się zrozumieniem i życzliwością możemy ostrożnie dobierać narzędzia i technologie, które pozwalają budować społeczności, całe cywilizacje, które pozwalają przetrwać w harmonii naszym ciałom – ten czas, który jest im dany na tej Planecie Ziemi.

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
kaki oliwnik-jadalny stopowiec-himalajski tatarak