Co znajdziemy pod kostką słomy?
Co znajdziemy pod kostką słomy?
Jednym ze sposobów zakładania ogrodów permakulturowych jest zaścielenie go warstwowo organicznym materiałem, który wraz z czasem rozkłada się w miejscu, w którym został położony. Kompostuje się.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań wówczas jest: jak długo trzeba taką ściółkę trzymać i czy ją ściągnąć po jakimś czasie? Odpowiedz: można w ogóle nie ściągać.
Nie będę jednak opisywać teraz sposobów na zakładanie ogrodu, chcę tylko krótko zobrazować co się dzieje po kilku miesiącach, gdy taki materiał ściółkowy (tu kostka słomy i karton) ściągniemy z gleby, zaglądając co jest pod spodem.
Po pierwsze zaobserwujemy, że grubość położonej warstwy się zmieniła, zmalała, osiadła. To dobry znak. Oznacza, że materiał ściółkowy zmurszał i ulega procesowi kompostowania. To dobre zarówno dla nas, jak i organizmów, które w tym miejscu zamieszkują.
Pod warstwą ściółki znajdziemy zatem dużo oznak życia. Pulchną glebę, otwory i kanały większych zwierząt, żyjące w warstwie ziemi i ściółki drobne zwierzęta, uciekające w popłochu – bo zaburzyliśmy tym „podglądaniem” ich środowisko życia.
Znaleźć powinniśmy (w zależności między innymi od rodzaju ściółki, warunków glebowych, warunków pogodowych) ciemną warstwę przekompostowanej ziemi. Tu tkwi jedna z tajemnic ogrodów ścielonych organicznymi materiałami – nie trzeba ich dodatkowo nawozić! Ściółka z różnych materiałów organicznych, w tym „odpadów”, które zazwyczaj lądują w kompostowniku, zostaje na miejscu i ulega demineralizacji. Karmi i żywi organizmy tu na miejscu.
Słynne jest powiedzenie, że ogrody permakultury są dla leniwych – tu mamy na to przykład jeden z wielu. Nie musimy wynosić resztek roślinnych z ogrodu. One zostają na miejscu. W ten sposób redukujemy co najmniej 2 czynności: wynoszenie tych odpadów, ale także wwożenie ich do ogrodu już w formie kompostu.
Ściółka rozkładając się każdego roku tworzy glebę w ogrodzie, glebę, która jest dzięki temu zbalansowana, zdrowa i pełna składników odżywczych dla roślin, które mogą rosnąć zdrowe, wolne od chorób.
Ciekawym sposobem jest zastosowanie, tak jak na tym filmie widać, kostki słomy jako ogrodzenia ogrodu. Polecam!