Co znajdziemy pod kostką słomy?

Co znajdziemy pod kostką słomy?

permakultura

Jednym ze sposobów zakładania ogrodów permakulturowych jest zaścielenie go warstwowo organicznym materiałem, który wraz z czasem rozkłada się w miejscu, w którym został położony. Kompostuje się.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań wówczas jest: jak długo trzeba taką ściółkę trzymać i czy ją ściągnąć po jakimś czasie? Odpowiedz: można w ogóle nie ściągać.

Nie będę jednak opisywać teraz sposobów na zakładanie ogrodu, chcę tylko krótko zobrazować co się dzieje po kilku miesiącach, gdy taki materiał ściółkowy (tu kostka słomy i karton) ściągniemy z gleby, zaglądając co jest pod spodem.

Po pierwsze zaobserwujemy, że grubość położonej warstwy się zmieniła, zmalała, osiadła. To dobry znak. Oznacza, że materiał ściółkowy zmurszał i ulega procesowi kompostowania. To dobre zarówno dla nas, jak i organizmów, które w tym miejscu zamieszkują.

Pod warstwą ściółki znajdziemy zatem dużo oznak życia. Pulchną glebę, otwory i kanały większych zwierząt, żyjące w warstwie ziemi i ściółki drobne zwierzęta, uciekające w popłochu – bo zaburzyliśmy tym „podglądaniem” ich środowisko życia.

Znaleźć powinniśmy (w zależności między innymi od rodzaju ściółki, warunków glebowych, warunków pogodowych) ciemną warstwę przekompostowanej ziemi. Tu tkwi jedna z tajemnic ogrodów ścielonych organicznymi materiałami – nie trzeba ich dodatkowo nawozić! Ściółka z różnych materiałów organicznych, w tym „odpadów”, które zazwyczaj lądują w kompostowniku, zostaje na miejscu i ulega demineralizacji. Karmi i żywi organizmy tu na miejscu.

Słynne jest powiedzenie, że ogrody permakultury są dla leniwych – tu mamy na to przykład jeden z wielu. Nie musimy wynosić resztek roślinnych z ogrodu. One zostają na miejscu. W ten sposób redukujemy co najmniej 2 czynności: wynoszenie tych odpadów, ale także wwożenie ich do ogrodu już w formie kompostu.

Ściółka rozkładając się każdego roku tworzy glebę w ogrodzie, glebę, która jest dzięki temu zbalansowana, zdrowa i pełna składników odżywczych dla roślin, które mogą rosnąć zdrowe, wolne od chorób.

Ciekawym sposobem jest zastosowanie, tak jak na tym filmie widać, kostki słomy jako ogrodzenia ogrodu. Polecam!

 

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
echinacea nastrucja oliwnik-jadalny oregano