Permakultura – Holistyczne podstawy

Permakultura i jej holistyczne podstawy.

Idea permakultury bazuje na stwierdzeniu, że wszystko w postrzeganym przez nas świecie jest powiązane. Nie ma żadnego zjawiska, które mogłoby trwać w izolacji, choćby przez ułamek sekundy. Dostrzegając prawdziwą naturę tych powiązań możemy współtworzyć z Naturą kreatywne, prosperujące ekosystemy. Nawet powiedzenie: “Wszystko jest ze sobą powiązane” nie jest do końca prawdziwe. Jest tylko postrzeganiem rzeczy przez nasze podzielone umysły, które z powrotem próbują pozbierać się do kupy, zintegrować.

Oczywistym faktem percepcji, poza umysłowymi spekulacjami jest to, że jesteśmy całością z tym, co nam się przydarza, że jesteśmy totalną całością życia i nie potrzebujemy sobie wyobrażać jakiegoś życia “poza”. To jest autentyczne, holistyczne postrzeganie – jest to postrzeganie serca, jest to postrzeganie świadomości, poza możliwością logicznej interpretacji.

Jest to prawda tak prosta, że nasze skomplikowane umysły nie są zwykle w stanie przyjąć jej do wiadomości.

Całość jest w nas i to my jesteśmy tą całością.

Z takiego odkrycia, z takiego głębokiego objawienia prawdy wynika odmienny sposób zachowania i odmienna racja odpowiedzialności za to, co się “wokół nas” dzieje. Taki stan niczego nie wyłącza i nie ogranicza. W takim stanie zostaje przywrócona odpowiedzialność, głęboki respekt i szacunek wobec Natury, wobec przejawów życia. Pojawia się w nim prawdziwa przyjaźń i autentyczna życzliwość, dlatego nic już nie jest obce, i nic już nie jest na zewnątrz nas i nic już nam nie zagraża. Nasze działania przestają być już podyktowane formami lęku i egoistycznej, neurotycznej formy instynktu samozachowawczego. W takim stanie możemy przestać okradac Ziemię, okradać tak zwane istoty słabsze.

Tak, jak doskonały tancerz zapamiętuje się w swoim dynamicznym, harmonijnym ruchu, zapominając o sobie samym, tak i my możemy wejść z powrotem w spontaniczny, twórczy taniec Natury i jej odwiecznych cykli, mając za równorzędnych partnerów zwierzęta, rośliny, lasy i bezgraniczne oceany.

Kierując się zrozumieniem i życzliwością możemy ostrożnie dobierać narzędzia i technologie, które pozwalają budować społeczności, całe cywilizacje, które pozwalają przetrwać w harmonii naszym ciałom – ten czas, który jest im dany na tej Planecie Ziemi.

Comments are closed.

Aktualności

145
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
groszek irys oregano tulipan