Bentonit w ogrodzie

Bentonit w ogrodzie

 P1420169

Bentonit to osadowa skała ilasta o niesamowitych właściwościach sorpcyjnych, pochłaniania i przechowywania różnych substancji. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku, w Karpatach i na Kielecczyźnie. Bentonit sprzedawany jest jako Calcium Bentonit i Sodium Bentonit (który możemy znaleźć np. w żwirku dla kotów).

Bentonit chemicznie to uwodniony glinokrzemian magnezu z domieszką metali alkalicznych. Bentonit dostarcza około 60-70 minerałów glebie, między innymi wapno, magnez, potas, krzemionki, glin, żelazo, sód.

Glinka bentonitowa szczególnie przydatna jest na glebach lekkich, piaszczystych, takich, które szybko się przesuszają i charakteryzują się szybką ucieczką składników mineralnych. Do piaszczystej gleby wystarczy dodać od ½ kg do 2 kg na 1m2. Można po prostu rozsypać tą glinkę suchą i zostawić lub przykopać ją do 30cm głębokości. Można również zrobić roztwór wodny i polać ziemię (np. 1kg glinki na wiaderko).

Bentonit w ogrodzie zmienia fizyczne właściwości gleby, jej strukturę. Na glebach piaszczystych, które składają się z niewielkich kamyczków z prawie żadnymi właściwościami do utrzymania wody bentonit wchodzi pomiędzy te drobne cząsteczki i wypełnia przestrzenie pomiędzy nimi działając jak klej. Zamoczony pęcznieje i zachowuje się jak gąbka zapobiegając wymywaniu w głąb gleby składników mineralnych i ucieczce wody.

P1420166

Bentonit używany w sprayu chroni rośliny przed insektami, chorobami oraz przed silnym działaniem promieni słonecznych. Zostawia delikatny film z minerałów na owocach lub liściach rośliny i w ten sposób pomaga w walce z uciążliwymi szkodnikami (mieszanka mydła w płynie, bentonitu i wody).

The Canadian Journal of Microbiology donosi, że glinka bentonitowa absorbuje szkodliwe wirusy, herbicydy I pestycydy. Zapobiega też występowaniu pleśni na roślinach (1 część glinki, 15 części wody).

Wodny roztwór z bentonitu pomaga po okaleczeniu drzewa (1 część glinki, 3 części wody). Wystarczy posmarować tym roztworem rany po cięciu lub innych uszkodzeniach i zostawić do wyschnięcia. Zabezpieczy to drzewko lub krzew przed wniknięciem szkodliwych bakterii, insektów czy grzybów chorobotwórczych.

W czasie przesadzania roślin bentonit również znajduje zastosowanie. Dobrze jest przed wsadzaniem roślin zanurzyć ich korzenie w wodnym roztworze z bentonitu (1 część glinki, 10 części wody).

Jeśli w ogrodzie mamy zbyt kwaśny odczyn gleby, wystarczy posypać bezpośrednio glebę bentonitem. Nie należy go używać w miejscach, gdzie rosną rośliny lubiące kwaśny odczyn.

Przygotowując mieszanki z bentonitem nie należy stosować go tylko i wyłącznie z piaskiem. Najlepiej, gdy bentonit łączymy z kilkoma składnikami. Tutaj kilka przykładów takich mieszanek:

  • Bogate w azot: 1 część glinki, 1 część piasku, 1 część humusu, 1 część odchodów zwierzęcych.

Ta mieszanka jest dobra dla brokułów, kalafiorów, kabaczków, kukurydzy, ogórków, dyń, słoneczników, arbuzów.

  • 2 części glinki, 2 części piasku, 3 części humusu, 1 część odchodów zwierzęcych.

Ta mieszanka odpowiada fasolce, burakom, brukselce, dyniom, pomidorom.

  • 1 część glinki, 1 część piasku, 3 części humusu

Ta mieszanka jest dobra dla marchewek, sałat, cebuli, papryki, ziemniaków, rzodkiewek.

Ja stosuję zazwyczaj mieszankę z ziemi ogrodowej, wierzchniej warstwy gleby, bentonitu, odrobinę popiołu z drewna, kompostu i czasami dodaję przekompostowanego nawozu (wtedy, gdy zamierzam tej mieszanki użyć do doniczek). Najlepszą rzeczą jest to, że po dodaniu bentonitu do gleby obserwujemy zmianę na lepsze i to na wiele lat.

bentonit w ogrodzie

Z uwagi na to, że bentonit zawiera wiele minerałów, a także posiada właściwości pochłaniające zapach, śmiało można go dodawać do różnego rodzaju gnojówek i płynnych nawozów.

Bentonit ma także dla ludzi i zwierząt zastosowanie wewnętrzne w przypadkach zatrucia. Świetnie sobie radzi z toksynami, ciężkimi metalami, truciznami, które dostały się do naszego organizmu dzięki temu, że jest ujemnie naładowany przyciąga ładunki dodatnie (np. grzyby, bakterie, wirusy, metale ciężkie).Wystarczy wypić ½ lub 1 łyżeczkę bentonitu (calcium bentonit) na kubek wody. Bentonit absorbuje do 32 razy więcej niż sam waży. Może pomagać także między innymi przy egzemie i pasożytach wewnętrznych.

P1430204

Stosowanie bentonitu jest szczególnie przydatne w intensywnie uprawianych ogrodach, na glebach piaszczystych, podniesionych grządkach, oraz uprawie pojemnikowej np. w uprawie w beczce. Bentonit także przyczynia się do tworzenia warstwy humusu i zwiększa wnikanie węgla do gleby.

Mądry ogrodnik wie, że najważniejsza w ogrodzie jest zdrowa, pulchna, próchniczna ziemia. Dodana glinka świetnie działa na nią, ale mimo rozlicznych zalet jej stosowania pamiętajmy, że prawdziwym źródłem życiodajnej gleby jest materia organiczna.

Źródło:

http://www.naturalnews.com/034292_bentonite_clay_practical_uses.html

One Response to “Bentonit w ogrodzie”

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
melisa nagietek rabarbar szpinak-krzaczasty