Jeż w ogrodzie – naturalny sprzymierzeniec.

Jeż w ogrodzie naturalnym sprzymierzeńcem.

Jeże od zawsze zaglądały na nasze podwórka oraz do ogrodów w poszukiwaniu pożywienia. My chętnie w nich gościliśmy te zwierzęta znając ich użyteczny charakter.

Teraz, gdy prawie wszędzie znajdują „wypielęgnowane”, krótko przystrzyżone trawniczki, polewane substancjami chemicznymi oraz „królujące” iglaki, zwierzęta ta spychane są… – no właśnie…., gdzie?

Miasta wybetonowane, pola uprawne pełne chemii…

Jeże najlepiej czują się w środowisku o bogatej różnorodności, miejscach z naturalną okrywą traw, krzewów i drzew liściastych lub mieszanych, gdzie mogą znaleźć schronienie pod postacią opadłych gałęzi, liści, ściółki.

Jeże to naturalni czyściciele naszych ogrodów z wszelkich niechcianych owadzich szkodników. Pełnią szczególną rolę zwłaszcza przy uprawie nowalijek wiosną zjadając ślimaki.

Najsmakowitsze kąski dla jeża to owady w różnym stadium rozwoju: larwy, pędraki, chrząszcze, ślimaki, małe gryzonie. Jada też padlinę, opadłe owoce. Potrafi zaglądać też do psiej miski… Dziennie zjadają około szklanki pożywienia.

Jeże są dobrymi sprzymierzeńcami w tępieniu gryzoni ogrodowych. Mają świetny węch i słuch, potrafią kopać nawet przez kilka nocy niepokojąc nornice, by dostać się do ich gniazda po małe, które traktują jako przysmak.

Jeśli zatem mamy problem z gryzoniami w ogrodzie, stodole, spichlerzu – to dobrze jest zaprosić te zwierzęta przygotowując dla nich spokojne, najlepiej zadaszone miejsce, gdzie będą mogły osiedlić się na dłużej.

 

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
oregano orlik ostropest-plamisty rabarbar-kwiat