Sekrety produktywnego ogrodu
Sekrety produktywnego ogrodu
Zima to dobry czas na planowanie ogrodu, przygotowywanie się do sezonu wegetacyjnego. Nieraz w tęsknych myślach wyobrażamy sobie, że spacerujemy wśród warzyw i ziół oraz zastanawiamy się nad rozplanowaniem przyszłych upraw. Zgłębiamy w wolnych chwilach merytoryczną wiedzę i przelewamy własne doświadczenia i podpowiedzi z różnego rodzaju poradników na papier tak, by zaplanowany ogród był piękny, wydajny, różnorodny, pełen życia. W artykule tym skupimy się na jego wydajności użytkowej.
A więc w jaki sposób zwiększyć produktywność ogrodu?
Przede wszystkim należy zadbać o glebę. W głębokiej, bogatej w organiczną materię glebie korzenie roślin mają skarbnicę składników odżywczych i stały dostęp do wody. Najprościej i najszybciej grubą warstwę próchnicznej ziemi można uzyskać poprzez zbudowanie podwyższonej grządki – tu artykuł Podwyższone grządki pozwalają na zwiększenie nawet kilkukrotnie osiąganych zbiorów w porównaniu do tej samej powierzchni co na zwykłej grządce.
Wybrzuszone grządki dają więcej przestrzeni do nasadzeń niż grządki płaskie. Kształt taki może mieć duże znaczenie dla maksymalizacji produktywności.
Sukcesja roślin jest jednym z sekretów wyższych plonów. Pozwala na uprawę na tej samej grządce więcej gatunków roślin w ciągu sezonu. Niektórzy wykorzystują tą samą grządkę do uprawy nawet 4 następujących po sobie rodzajów upraw. Przy następstwie roślin wspomóc się możemy używając sadzonek wczesnych odmian czy uprawą roślin szybko osiągających dojrzałość zbiorczą.
Mieszanie odmian, gatunków roślin na jednej grządce również sprzyja wydajności ogrodu, a przy tym oszczędza miejsce, wpływa na zdrowotność roślin, przyciąga pożyteczne owady i mikroorganizmy. Dodatkowo rośliny mogą wspierać swój rozwój wzajemnie (dobre sąsiedztwo roślin), np. odstraszając naturalnych wrogów, a przyciągać sprzymierzeńców. Przy nasadzeniach różnorodnych roślin oszczędzamy miejsce i czas. Rośliny dobierać możemy wg osiąganych przez nie kształtów tak, by każda z posadzonych roślin miała dostęp do promieni słonecznych, okrywając szczelnie glebę i dzięki temu nie dopuszczając światła do gleby, co z kolei zapobiega wzrostowi niechcianych roślin.
Bez względu na to jak duży masz ogród, zawsze można uprawiać w nim więcej warzyw i owoców planując uprawy wertykalne (pionowe). Można zwiększyć ilość upraw takich roślin jak: fasola tyczna, groszek, melony, dynie, arbuzy, pomidory. Łatwo można je podwiązać do tyczek, płotów, pionowych konstrukcji. Uprawa wertykalna ułatwia zarówno zbiór, jak i oszczędza nasz czas. Wpływa także na zdrowotność roślin, np. choroby grzybowe (dzięki lepszej cyrkulacji powietrza).
Dzięki specjalnym konstrukcjom i budowaniu grządek w pionie uzyskujemy również dodatkową przestrzeń do nasadzeń.
Rozstawa roślin również ma znaczenie dla lepszego plonowania. Unikajmy prostych linii przy nasadzeniach. Używajmy owalnych kształtów, falujących linii lub gniazdowych nasadzeń. Zwróćmy uwagę, by rośliny nie były zbyt ściśnięte, aby mogły uzyskać swoje pełne rozmiary.
Wydłużenie sezonu wegetacyjnego poprzez uprawę roślin odpornych na wiosenne przymrozki czy zimowe chłody pozwala nam na zwiększenie całkowitych plonów uzyskiwanych w danym roku. Uprawiajmy zatem brukselkę, jarmuż, collard, sałatę zimową, pietruszkę naciową, roszponkę.
Dodatkowo wspomóc się możemy budując szklarnie, tunele, walipini czy stosując przenośne osłony. Również stosowanie ściółki organicznej sprzyja roślinom i chroni je przed przemarznięciem.