Jak przygotować doniczki przed siewem?
Jak przygotować doniczki przed siewem?
Ogrodnicy z doświadczeniem, którzy przygotowują swoje sadzonki do ogrodu, raczej nie kupują co roku nowych pojemników do rozsad. Ważne żeby unikać zbędnych zakupów i wydatków.
Co roku warto przejrzeć pojemniki używane w latach ubiegłych. Niektóre z nich niestety nie będą się już pewnie nadawały do użytku., zwłaszcza te z kiepskiej jakości plastików. Można wówczas przejść się po supermarketach i zapytać, czy nie można wziąć kilku i (za darmo!) wielodoniczek z działów ogrodniczych. Można też zbierać w ciągu roku opakowania po śmietanach, kefirach, lodach, itd. Dobre są też do uprawy kuwety dla kotów, miski (bardziej trwałe) – pomysłów jest wiele. Jeśli chcemy mieć pojemniki z naturalnych materiałów – dobrym rozwiązaniem są rulony tekturowe po papierze toaletowym lub własnej konstrukcji pojemniki z drewna. Można też użyć skrzynek po warzywach wyłożonych folią i wypełnionych ziemią.
No dobrze, wróćmy do przygotowania pojemników z ubiegłego roku.
Doniczki/rozsadniki/wielodoniczki, które w dobrym stanie przetrwały zimę trzeba przygotować przed siewem. Wszystkie te pojemniki należy oczyścić z zeszłorocznych resztek i zdezynfekować – jeśli tego nie zrobiliśmy w ubiegłym roku.
- Dobrze jest sprawdzić spód pojemników do wysiewu nasion pod kątem obecności nieproszonych gości, np. ślimaków, pająków, jaj owadów, itd.
- Czasem jeszcze sypie się ziemia z nie oczyszczonych jesienią pojemników. Tą ziemię też należałoby usunąć. Najpierw wytrząsnąć to, co łatwo samo wypada, potem można wyszczotkować. Najlepiej dosypując soli i dopiero szczotkować na sucho.
- Następnie włożyć do wody, namoczyć i jeszcze raz wyszczotkować. Używana woda do mycia tych pojemników może być z dodatkiem mydła.
- Zimą dodatkowo możemy tak umyte pojemniki zostawić na mrozie odwrócone do góry dnem, żeby nam na przykład nie popękały, gdyby zebrała się tam woda.
- Na koniec należy umyte pojemniki zanurzyć w rozcieńczonym roztworze wody utlenionej (ok. 1 części wody utlenionej na 10 części zimnej wody).
Trochę cierpliwości i pracy, aż w końcu mamy świeżutkie i gotowe pojemniki do wysiewu nasion!
Nasionka gotowe? Jeśli nie, to tutaj można jeszcze coś wybrać z naszej listy.
Powodzenia w uprawach!