Leuzea Krokoszowa – Leuzea carthamoides

 

Leuzea zwana jest również Korzeniem Marala (od jelenia którego jest przysmakiem) lub Szczodrakiem Krokoszowym. Rośnie dziko na Syberii, Środkowej Azji, Mongolii, gdzie od wieków w lecznictwie ludowym uważana była za ziele dodające sił i przywracające młodość. W stanie dzikim rośnie rozległymi kępami na górskich łąkach. Leuzea ma poziome, zdrewniałe, zgrubiałe (średnicy 0,6 – 2,6cm), o swoistym, żywiczym zapachu kłącze z licznymi cienkimi, sprężystymi korzeniami. Kwitnie w drugim roku życia na przełomie lipca i sierpnia. Rozmnażać ją można z nasion wysiewanych wczesną wiosną wprost do gruntu, jednakże poddanie ich stratyfikacji przyspiesza ich kiełkowanie (wschody winny pojawić się po 9-20 dniach). Leuzea może rosnąć w tym samym miejscu przez ok. 5-8 lat.

Głównym surowcem zielarskim jest korzeń i kłącze z roślin dwuletnich, które zawierają alkaloidy, kwas askorbinowy, karoten, inulinę, olejek eteryczny, żywice, garbniki, sole fosforu, szczawian wapniowy, fitoekdyzony. Korzenie zbiera się późną jesienią trzeciego roku uprawy i oczyszczone, obmyte przewietrza się, a następnie suszy w temperaturze 35 stopni C – 40 stopni C.

Według podań mieszkańców Ałtaju korzeń marala „dźwiga człowieka z 14 chorób i napełnia go młodością”. Leuzea stymuluje pracę mięśni. Płynny wyciąg czy nalewka (przy użyciu 1 części wysuszonych rozdrobnionych korzeni i 2 części 70% spirytusu zostawionych w zamknięciu w ciepłym miejscu na 5-6 tygodni, po odcedzeniu używać 2-3 razy dziennie przez 2-3 tygodnie) stosuje się jako środki pobudzające i wzmacniające przy umysłowym, fizycznym przemęczeniu, depresji, alkoholizmie, niemocy płciowej, zaburzeniach czynnościowych układu nerwowego.  Wpływa korzystnie na potencję i płodność kobiet nie wywołując przy tym żadnych skutków ubocznych.

Leuzea podana zwierzętom (ok. 10%) w kiszonkach wpływa pozytywnie na ich rozrodczość.

 

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
kukurydza-rainbow leuzea-szczodrak-krokoszowy lubczyk rabarbar-kwiat