Kalendarz Biodynamiczny 2015
Kalendarz Biodynamiczny 2015
Kalendarz na Marzec – Kwiecień
Kalendarz biodynamiczny uświadamia nam głęboką więź nas samych i naszych ogrodów z otaczającym Wszechświatem. Zmieniające się pory roku zależą od pozycji Ziemi wobec Słońca, jak również odwieczny rytm dnia i nocy. Fazy Księżyca mają istotny wpływ na przypływy i odpływy oceanów, a także na przypływy i odpływy witalnych sił roślin, rytmów w naszych organizmach.
Biodynamika to harmonizowanie zabiegów ogrodniczych z rytmami Kosmosu, tego najbliższego w postaci Księżyca, planet i Słońca, a także otwarcie się na niewątpliwe wpływy dalszego Kosmosu w postaci innych układów słonecznych w naszej galaktyce i dalej. Wszystkie elementy poznawalnego Kosmosu są ze sobą połączone i wszystkie stanowią pewną organiczną całość. Trudno nam zrozumieć i uświadomić sobie te dalsze wpływy Kosmosu na nasze życie, życie zwierząt i roślin w ogrodzie, którymi w przeszłości zajmowała się starożytna astrologia. W obecnych czasach biodynamika połączona jest z antropozofią Steinera i zwana jest „spirytualną nauką”.
Rozwijająca się biodynamika w początkowych latach swojego istnienia zastosowała innowacyjne techniki w ogrodnictwie, takie jak podniesione grządki czy tak zwane „herbatki kompostowe”. Niemniej jednak, niektóre praktyki biodynamicznego ogrodnictwa mogą wydawać się dziwne (np. wypełnianie rogu krowy nawozem i zakopywanie go na jakiś czas, by potem wykopać to, zmielić i rozcieńczone wodą spryskać dużą połać ziemi). Jednak najbardziej popularną, praktyczną i sprawdzoną techniką jest stosowanie kalendarza biodynamicznego przy nasadzeniach, siewie, zbiorze, przetwórstwie, itd.
Biodynamiczne gospodarstwa przekraczają zasady organicznej uprawy, rozpatrując wszystkie jego elementy holistycznie, traktując je jako żywy organizm, obserwując relacje i rozwijając te połączenia pomiędzy ziemią, roślinami, zwierzętami w gospodarstwie, a ludźmi.
Charakterystyczną dla biodynamiki jest współpraca pomiędzy człowiekiem a siłami natury bazująca na jej samo odnawiających się procesach życiowych.
Oddając do rąk czytelników aktualny kalendarz biodynamiczny, dostarczamy narzędzia pomocnego w planowaniu zasiewów, pielęgnacji i zbiorów, narzędzia, które uwzględnia istotny wpływ na wegetację roślin i życia na Ziemi najbliższych nam ciał niebieskich w postaci Księżyca i Słońca, najbliższej nam gwiazdy, która faktycznie jest dawcą życia na Ziemi.
W wędrówce słońca po znakach Zodiaku energia wstępująca, czyli energia wzrostu, ekspansji, rozwoju, rozkwitu występuje od 21.12 do 21.06 – od znaku Strzelca do znaku Bliźniąt. Energia zstępująca, czyli energia dojrzałości, plonowania, upadku, wypoczynku ma miejsce od znaku Bliźniąt do Strzelca
W wędrówce Księżyca przez znaki Zodiaku oddziaływanie energii zstępującej i wstępującej przenika wszystko co żywe w przeciągu miesiąca:
Energia zstępująca (od Bliźniąt do Strzelca) – czas siania, sadzenia, soki spływają ku korzeniom, wzmacnia rozwój podziemnych części roślin.
Energia wstępująca (od Strzelca do Bliźniąt) – czas podnoszenia się soków, rozwoju nadziemnych części roślin, zbiorów.
Zodiak – pas okołoziemskiej aury podzielony na 12 równych odcinków (po 30 stopni). Księżyc znajduje się przez 2-3 dni w danym znaku Zodiaku.
Znaki zodiaku, części roślin i żywioł dominujący:
Baran – Owoc – Ogień,
Byk –Korzeń – Ziemia,
Bliźnięta – Kwiat – Powietrze,
Rak – Liść – Woda,
Lew – Owoc – Ogień,
Panna – Korzeń – Ziemia,
Waga – Kwiat – Powietrze,
Skorpion – Liść – Woda,
Strzelec – Owoc -Ogień,
Koziorożec – Korzeń – Ziemia,
Wodnik – Kwiat – Powietrze,
Ryby – Liść – Woda
Księżyc ubywający: Szczególnie sprzyjający czas roślinom korzeniowym, a także wszelkim pracom związanym z ochroną roślin. W czasie ubywającego Księżyca rośliny wydalają, wydychają, są bardziej aktywne, zużywają energię.
Księżyc przybywający: Podczas przybywającego Księżyca wszystkie rośliny łatwiej się zakorzeniają, a zatem jest to czas najbardziej sprzyjający nasadzeniom drzew i krzewów. Wszystko to, czym dokarmiamy rośliny w tym czasie działa ze zdwojoną mocą. W czasie przybywającego Księżyca rośliny intensywniej pobierają składniki pokarmowe, budują swoje tkanki, absorbują, magazynują energię, zbierają siły.
Żywioły są to wyróżnione elementy natury, które przeważają w danym znaku, np. żywioł Ognia dominuje w znakach : Baran, Lew, Strzelec. Żywioły dzielą Zodiak na 4 trygony. Każdemu z żywiołów przypisane są także części rośliny, na które najsilniej w danym dniu oddziałują siły Kosmosu.
Jak czytać Kalendarz?
Z lewej strony kolumny każdego z miesięcy kalendarza znajdziemy poszczególne dni tygodnia i miesiąca. Następna ikonka informuje o fazie Księżyca, np. Księżyc Przybywający. Kolejny symbol oznacza Znak Zodiaku, w którym danego dnia znajduje się Księżyc. Każdy Znak przypisany jest do jednego z czterech żywiołów, których symbol znajdziemy w następnej kolejności.
W prawej kolumnie od lewej strony umieściliśmy oznaczenie części rośliny, dla rozwoju której dany dzień jest najbardziej sprzyjający. Ikona ta dotyczy również korzystnego oddziaływania na tą część rośliny, z której korzystamy w postaci korzenia, liścia, kwiatu lub owocu.
Symbol pierwszy od prawej w kolumnie oznacza rytmiczne cykle przechodzenia Księżyca w Znakach Zodiaku i informuje o wpływie tego rytmu na to, czy dany dzień jest odpowiedni lub nie dla siewu, sadzenia, zbierania plonów, suszenia, przetwarzania owoców, ziół i warzyw.
Przykład:
Marzec, Piątek, 13, Księżyc ubywający. Oddziaływanie znaku Strzelca i żywiołu ognia. Jest to dobry czas na siew roślin, z których będziemy zbierać owoce. Księżyc zstępujący jest dobrym okresem na siew i sadzenie, przygotowywanie sadzonek.
Części roślin:
Owoc – rośliny, które wytwarzają jadalne owoce: pomidor, ogórek, oberżyna, papryka, bób, groch, dynia, cukinia, drzewa i krzewy owocowe, kukurydza, fasola, tykwa.
Liść – rośliny przynoszące plony w postaci liści: szczypiorek, sałata, bazylia, majeranek, szpinak, cząber, koper, kapustne, pietruszka liściowa, mięta, lubczyk, melisa, seler liściowy, szczaw, rukola.
Korzeń – rośliny, których bulwy i korzenie stanowią plon: marchew, seler, cebula, pietruszka, rzodkiewka, bób, czosnek, rzepa, buraki, ziemniaki, chrzan, seler korzeniowy, pasternak, skorzonera, marek kucmerka.
Kwiat – czarnuszka, mak, astry, aksamitka, nagietek, len, rzepak, słonecznik.