Warsztaty tworzenia leśnego ogrodu
8 – 17 września
W trakcie warsztatów planowane jest zaprojektowanie produktywnego ogrodu leśnego wraz z jego realizacją w oparciu o gildie współpracujących ze sobą roślin. Przejdziemy cały proces tworzenia leśnych ogrodów, a także porozmawiamy o możliwościach i formach sprzedaży wyhodowanych nadwyżek.
Na warsztatach prowadzone będą zajęcia teoretyczne i praktyczne. Zapoznamy się z ideą permakultury, dowiemy się co to jest leśny ogród i jak samemu go zaprojektować i wykonać. Poznamy warte uwagi rośliny wspierające i jak łączyć nasadzenia, jak dbać o leśny ogród w pierwszych latach oraz to co zrobić, by produktywny leśny ogród był także ekonomicznie efektywny i przynosił nam dodatkowy dochód.
W programie:
⚛ Oprowadzenie po miejscu i zapoznanie z ideą permakultury
⚛ Permakulturowe siedlisko, ogrody, instalacje
⚛ Ogrody permakultury
⚛ Ogród leśny – jak zakładać?
⚛ Jakie rośliny sadzić w ogrodzie leśnym?
⚛ Dynamiczne akumulatory
⚛ Gildie roślinne
⚛ Znaczenie bioróżnorodności
⚛ Projektowanie ogrodu leśnego
⚛ Przygotowanie gleby
⚛ Zakładanie ogrodu leśnego w praktyce
⚛ Prowadzenie leśnego ogrodu w następnych latach
⚛ Produktywność, ekonomia, zbyt
⚛ Filmy i prezentacje związane z tematyką
Warsztaty poprowadzi : Monika Podsiadła animator permanentnej kultury, nauczyciel i projektant permakultury, zamiłowana ogrodniczka. Od ponad 20 lat tworzyła siedlisko permakulturowe i prowadziła ogród permakultury, pomagała zakładać wiele takich ogrodów na terenie kraju.
Brała udział w wielu spotkaniach, kursach, warsztatach zagranicą oraz w konferencjach sieci ekowiosek G.E.N Europe oraz konferencjach permakultury. Zaangażowana w ruch alternatywnych społeczności w Polsce i w Europie.
Interesuje ją także: alternatywna medycyna, kosmetyka oraz możliwości adaptacji idei permakultury wśród ludzi, którzy chcieliby osiedlić się na wsi indywidualnie i w ekospołecznościach.
Na warsztat można przyjechać 8 września i zostać z nami do końca, uczestnicząc w każdej fazie od projektowania do pełnej realizacji. Można przyjechać na weekend, na kilka dni lub zostać z nami na cały warsztat – po uprzednim zgłoszeniu.
W czasie trwania warsztatu w każdej chwili można do nas dołączyć lub wyjechać.
Im dłużej zostajesz, tym mniejszy koszt:
pierwsze 2 dni – 120zł za dzień,
kolejne 3 dni – 100zł za dzień
kolejne dni – 80zł za dzień
Dzieci do 10 lat bez opłat, powyżej 10 lat połowę ceny.
W cenę wliczone jest zakwaterowanie oraz wyżywienie wegetariańskie lub wegańskie. W dużej części pochodzące z naturalnego ogrodu permakulturowego.
Ten rok i ten warsztat jest szczególny!!!
⚛ Miejsce: Podlodówek 20, gmina Michów. Po 20 latach prowadzenia permakulturowego siedliska przenieśliśmy się 3 miesiące temu w nowe miejsce, gdzie od początku projektujemy przestrzeń, zakładamy ogród, forest garden, montujemy alternatywne instalacje, remontujemy stare budynki i budujemy nowe w duchu organicznej, naturalnej architektury, adaptujemy nowe przestrzenie, a w sferze społecznej w grupie przyjaciół idziemy w kierunku tworzenia ekoosady i jednocześnie snujemy plany na centrum permakultury.
⚛ Przyjeżdżając do nas, będziecie mieć możliwość obserwowania powstawania tak specjalnego miejsca, a jednocześnie włączenia się do jego współtworzenia.
Mapa dojazdu: https://permakultura.com.pl/kontakt/
Kontakt: auramm@wp.pl, 510998080
⚛ Proszę o zgłoszenia max do 6 września!
Zapraszamy!!!