Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Permakultura w praktyce czyli zakładanie autonomicznego ogrodu

24 March 2017 @ 17:00 - 26 March 2017 @ 18:00

Permakultura w praktyce czyli zakładanie autonomicznego ogrodu w zagrodzie „Farma Martnika”.

Część teoretyczna obejmie:
*zasady ściółkowania
*materiały do ściółkowania
*kompostowanie
*dobre sąsiedztwo roślin – projektowanie grządek warzywnych, ziołowych tak, żeby rośliny się wzajemnie wspierały
*siew i sadzenie w ogrodzie permakultury
*jak opiekować się ogrodem permakulturowym w ciągu roku.

Praktyczna część warsztatów obejmie:
*wspólne zbudowanie podniesionych grządek do uprawy roślin jadalnych
*wspólny wysiew nasion
*wspólne wysadzenie sadzonek

Warsztaty poprowadzą wieloletni praktycy i specjaliści w zakresie permakultury i budownictwa natralnego: Andrzej Młynarczyk i Monika Podsiadła.

Andrzej Młynarczyk – ecodesigner, pomieszkiwał i podróżował po wielu ekowioskach Europy. Mieszka w enklawie przesiedleńców z miast pod Lublinem. Od prawie 20 lat propaguje permakulturę i budownictwo organiczne w Polsce. Ukończył podyplomowe studia w Danii z Alternative Design w Folkecenter. Autor pierwszej polskiej książki dotyczącej permakultury: „Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi.”

Monika Podsiadła – animator permanentnej kultury. Z zamiłowania ogrodniczka, zielarka. Odwiedziła wiele alternatywnych miejsc w Europie, brała udział w wielu kursach, spotkaniach, konferencjach pod patronatem Globalnej Sieci Ekowiosek. Od prawie 20 lat współtworzy z Andrzejem harmonijne siedlisko permakultury. Książka pt.: „Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi” powstała między innymi na bazie jej wieloletnich doświadczeń.
Monika i Andrzej są otwarci, pełni pasji i radości z dzielenia się swoją wiedzą. Od wielu lat promują idee permakultury poprzez warsztaty, spotkania, wykłady. Swoimi działaniami zachęcają ludzi by zasmakowali życia bliżej natury. Zdrowy styl życia, naturalne budownictwo, odnawialne energie, naturalne ogrodnictwo, dążenie do samowystarczalności – to hasła, które zostały wprowadzone u nich w życie.
Projektują przestrzenie ogrodów, siedlisk, naturalnych zbiorników wodnych wg zasad permakultury a także wspierają projekty ekowioskowe w Polsce i zagranicą. Oboje są zaangażowani w tworzenie sieci ekowiosek w Polsce, a Monika czynnie współpracuje z Bałtycką Siecią Ekowiosek, a także z Globalną Siecią Ekowiosek Europy.

Miejsce:
„Farma Martynika”, to art – agroturystyczne gospodarstwo edukacyjne prowadzone od trzech lat przez Martę i Mateusza Miłkowskich. Właściciele Farmy w 2013 roku uciekli od zgiełku wielkiego miasta na dolnośląską wieś aby żyć bliżej natury i rozwijać swoje pasje. Od trzech lat remontują swój stary, poniemiecki dom. Ich wspólną pasją jest permakultura i naturalne budownictwo.

Marta Miłkowska – z wykształcenia jest oligofrenopedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Jej pasją jest ceramika. Od czerwca 2015 roku prowadzi w swoim gospodarstwie własną pracownię ceramiczną. Od kilku miesięcy współpracuje też z mężem przy budowie pieców – wykonuje tynki ozdobne.

Mateusz Miłkowski – absolwent warszawskiej SGH. Przez wiele lat prowadził w Warszawie własną firmę. Jego pasją jest stare rzemiosło (zduństwo, kowalstwo). Od 2015 roku prowadzi na dolnośląskiej wsi warsztat zduński. W tym roku planuje otworzyć na Farmie trzy pracownie ginących zawodów – kowalską, zduńską i garncarską.

Całkowity koszt warsztatów z noclegami na Farmie to 260zł/osoba.

Koszt zawiera:
– teoretyczny i praktyczny warsztat zakładania ogrodu permakulturowego prowadzony przez profesjonalistów;
– dwa noclegi w pokojach wieloosobowych, wspólne łazienki;
– pełne wyżywienie wegetariańskie (możliwa opcja wegańska), kawa, herbata itp.;
– ognisko

Zapewniamy narzędzia ręczne i rękawiczki.
Prosimy o zabranie odpowiednich do pracy strojów i obuwia 🙂

Rozpoczynamy kolacją i wykładem w piątek (przyjazd i zakwaterowanie do godziny 17.00) a kończymy w niedzielę ok 18.00.

Kontakt:
Marta Miłkowska
502 910 750
farma.martynika@o2.pl

Details

Start:
24 March 2017 @ 17:00
End:
26 March 2017 @ 18:00
Event Category:
Event Tags:
,