Europejski Festiwal Smaku

logo-black1

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie

6 września 2014

 Stary Browar Perła – ul. Bernardyńska 15, wejście na błonia

 W tym roku współorganizujemy Europejski Festiwal Smaku w Lublinie przygotowując szereg warsztatów w ramach Warsztatów Smakuj Życie – Kultura bez przemocy.

Od niedawna działamy jako Fundacja „Ogrody Permakultury”, a od wielu lat jako osoby prywatne zajmowaliśmy się propagowaniem idei permakultury w Polsce. W ramach naszej działalności projektujemy siedliska permakulturowe, naturalne ogrody, instalacje pasywnej energii solarnej, organizujemy spotknia, festiwale i warsztaty związane z permakulturą, ekologią i zdrowym stylem życia.

Permakultura jest alternatywą dla ogólnie panującej kultury konsumpcyjnej. Stawia na współpracę z Naturą i respektowanie jej naturalnych praw. Ten światowy ruch obejmuje już całą Planetę. Jest inicjowany oddolnie przez ludzi, których celem jest zmiana paradygmatu cywilizacji na bardziej przyjazny Naturze oraz samemu człowiekowi. Istnieją na świecie Instytuty Permakultury, osoby prywatne i społeczności, które z powodzeniem stosują w praktyce zasady permakultury w codziennym życiu.

Na Festiwalu Smaku proponujemy szereg aktywności związanych z praktyką permakultury. W programie warsztatów znajdą się tematy dotyczące naturalnego ogrodnictwa i budownictwa, upraw na balkonie, naturalnych metod zapobiegania i pomagania sobie w czasie choroby. W ramach warsztatów zbudujemy ścianę w technologii słoma-glina, utworzymy mandalę z owoców, poznamy pyszne, ale mało znane zioła, nauczymy się jak robić kosmetyki naturalne.

Program części permakulturowej w ramach warsztatów Smakuj Życie – Kultura bez Przemocy:          

10.00 – Ewa Bilkiewicz – Wyplatanie słomy, czyli splot tradycji i nowoczesności – zajęcia dla dużych i małych

11.00 – Sylwia Sawa-Pasternak – Warsztaty arteterapii – terapii sztuką – zajęcia dla dużych i małych

12.00 – Monika Podsiadła – Mało znane zioła w kuchni – zajęcia dla dużych i małych

13.00 – Monika Podsiadła, Andrzej Młynarczyk – Permakulturowy balkon – zajęcia dla dużych i małych

14.00 – Grzegorz Krawiec, Andrzej Młynarczyk – Tynki dla domów ze słomy

14.00 – Gotowanie intuicyjne – warsztaty gotowania wegańskiego i wegetariańskiego – wspólne gotowanie

16.00 – Reneta Markiewicz -Warsztaty malarstwa intuicyjnego – zajęcia dla dużych i małych

16.00 – Katarzyna Socha – Mineralne mączki skalne jako naturalne suplementy dla gleby

17.00 – Agnieszka Michniowska, Andrzej Młynarczyk – Żywa mandala – zajęcia dla dużych i małych

17.00 – Marcin Bogacz – Naturalne kosmetyki i środki czystości – dlaczego i jak?

18.00 – Joanna Krawiec – Zdrowa dieta dla Twojej rodziny

Opis warsztatów:

Tynki dla domów ze słomy (Grzegorz Krawiec, Andrzej Młynarczyk)

Tynki gliniane stosujemy w zdrowym budownictwie. Taki tynk tworzy oddychającą powierzchnię przepuszczającą powietrze w obie strony ściany: na zewnątrz i do wewnątrz. Odpowiednia impregnacja zewnętrznej warstwy tynku uodparnia go na działanie wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych. Tynki takie są o wiele tańsze niż ogólnie stosowane tynki cementowe i można je wykonywać samemu lub z grupą przyjaciół.

Celem warsztatu jest zaznajomienie się z rodzajami tynków glinianych, ich zastosowaniem praktycznym, oraz umiejętnością nakładania tych tynków na ściany budynków stawianych w technice strawbale, czyli ścian z wypełnieniem kostkami słomy. Dowiemy się także jak rozpoznać glinę i jak wykonać masę tynkarską z gliny.

Zdrowa dieta (Joanna Krawiec)

W jaki sposób można uzdrowić rodzinę i samego siebie za pomocą zdrowej diety? Nasze ciało zbudowane jest głównie z pokarmu jaki spożywamy na co dzień. Zwracając uwagę na to co i w jaki sposób jemy możemy wyleczyć się z wielu chorób i dolegliwości. Zdrowa dieta, zdrowe nawyki żywieniowe stanowią podstawę dobrego samopoczucia, długowieczności i życiowego optymizmu. Energia zdrowego pokarmu tworzy bazę dla ogólnej energii witalnej organizmu.

Żywa mandala (Agnieszka Michniowska, Andrzej Młynarczyk)

Żywa mandala czyli mandala z owoców lub warzyw jest żywym obrazem odzwierciedlenia świata dzieci, które będą tą mandale układać. Mandala jako miniaturowy obraz świata emanuje wszystkimi kolorami tęczy, jest przyjazna i pełna radości. Tybetańczycy oryginalnie sypią mandale z różnokolorowych ziaren piasku, my zaś eksperymentalnie ułożymy ją z owoców lub warzyw. Lamowie Tybetańscy na końcu niszczą swoje dzieło zdmuchując mandalę, a my ją po prostu spożyjemy ukazując buddyjską prawdę o nietrwałości zjawisk świata (anicca).

Permakulturowy balkon (Andrzej Młynarczyk, Monika Podsiadła)

Permakultura w pigułce na balkonie. Nawet mieszkając w mieście w bloku można stosować zasady permakultury i zrobić sobie miniaturowy ogród na balkonie lub parapecie. Zastosowanie mają tu różnego rodzaju skrzynki na kwity, stelarze, recyklingowe, plastikowe butelki, pojemniki na kompost, itp. Możemy tu zastosować różne techniki uprawy. Taki zielony balkon jest nie tylko źródłem witamin dla naszej rodziny, ale także może stać się miłym i kolorowym miejscem rekreacji.

Mało znane zioła w kuchni (Monika Podsiadła)

Na naszych łąkach, polach i w lasach rosną rośliny, a także w ogrodach, których właściwości często nie doceniamy, nie znamy także praktycznego ich zastosowania. Warsztat pomoże nam zapoznać się z takimi roślinami, rozsmakować się w nich, dzięki czemu powiększymy zasobność naszej domowej, ziołowej kuchni i apteczki. Wiele ziół tych dzikich, jak i uprawowych ma szerokie walory odżywcze i wzmacniające dla naszego organizmu. Budujmy nasze zdrowie w oparciu o naturalne suplementy i zdrowe, organiczne pożywienie.

Permakultura – odnalezienie smaku wolności (Andrzej Młynarczyk, Monika Podsiadła)

Permakultura jako idea oraz praktyka współpracy z naturą przybliża nas do środowiska przyrody uwalniając stopniowo od przymusu uczestnictwa w narzuconym nam wyścigu szczurów i nakręconej konsumpcji sztucznie spreparowanego świata. Poprzez kontakt z naturą i zrozumienia jak ona funkcjonuje możemy osiągnąć większą samowystarczalność, lepsze zdrowie i witalność. Możemy bardziej cieszyć się życiem, być mniej zestresowani i pracować w swoim tempie, którego nikt nam nie będzie narzucał. Coraz lepiej rozumiejąc prawa Natury, uzyskujemy coraz większy spokój i wewnętrzną wolność.

Refleksologia – terapeutyczny dotyk (Robert Tomala)

Refleksologia nie jest Akupunkturą zabiegi na stopach przynoszą pacjentowi poprawę jego samopoczucia daje odprężenie i poprawia funkcjonowanie organizmu. Odblokowuje zatory krwi w organizmie. Likwiduje bóle. Likwiduje stresy i napięcia.

Mineralne mączki skalne jako naturalne suplementy dla gleby (Katarzyna Socha)

Nawozy mineralne takie jak mączki skalne, bitumity, margle są naturalnym i doskonałym ekwiwalentem sztucznych nawozów produkowanych przemysłowo. Mineralne nawozy naturalne nie zatruwają chemicznie gleby i organizmów w niej żyjących, jak również nas samych. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w organicznej uprawie roślin.

Naturalne kosmetyki i środki czystości – dlaczego i jak? (Marcin Bogacz)

 Mandala – twórcze malowanie mego świata (Agnieszka Michniowska)

Pełny program warsztatowy Festiwalu

Wszystkie warsztaty są bezpłatne!

Serdecznie Zapraszamy!

Comments are closed.

Aktualności
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
czeremcha hyzop mahonia-pospolita nagietek