Apel na rzecz Ziemi

Jeśli każdy z nas w przeciągu swego życia począwszy od dziś posadzi 1000 drzew, to możemy kolektywnie i świadomie przeciwdziałać zepsuciu atmosfery spowodowanemu przez globalne zanieczyszczenie. Akcja ta z pewnością może ustabilizować światowy klimat na kilka następnych dziesięcioleci. Jest to niezbędne dla przetrwania naszego najbliższego naturalnego otoczenia: pól, łąk, lasów, domów i ogrodów.

Istnieje wiele zdewastowanych miejsc, w których powinniśmy sadzić drzewa: obszary poprzemysłowe, wielkie obszary nieużytków na których ziemia przestała rodzić z powodu przenawożenia środkami chemicznymi, opuszczone ugory.

Jeśli farmerzy poświęcą choć skrawek swojej ziemi na sadzenie drzew, to ten skrawek dodany do innego skrawka, jak kawałek ciasta dodany do drugiego kawałka, mógłby stworzyć spory obszar poświęcony dzikiej przyrodzie, pełen drzew, ptaków, leczniczych ziół, jak dawny święty gaj, gdzie można by kontemplować w spokoju Naturę.
Drzewa nie tylko produkują tlen, ale też absorbują dwutlenek węgla, jeden z najsilniejszych czynników zanieczyszczenia atmosfery.
Instrukcje jak sadzić drzewa łatwo znajdziemy w lokalnych sklepach ogrodniczych i stacjach służby leśnej, książkach i czasopismach permakultury.
Młode sadzonki drzew należy chronić przed zwierzętami ogryzającymi zima korę. Jeśli mieszkacie pośród lasów, lub w silnie zadrzewionej okolicy, możecie zrobić w czasie dni wolnych ekologiczną akcję nasadzając drzewa tam, gdzie ich brak lub gdy np. wyjeżdżacie do uboższych krajów na wakacje.
Możemy też chronić drzewa redukując spalanie węgla i drewna, a więcej korzystać z energii odnawialnych tj. energia słońca, wiatru, wody.
Jeśli ten apel poruszył was, lub jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami na temat sadzenia drzew, proszę o kontakt, abyśmy mogli sobie wzajemnie pomóc.
Również jeśli macie refleksje, czy pomysły po przeczytaniu tego apelu prześlijcie je e-mailem do mnie. Roześlijcie e-mailem ten manifest i poproście przyjaciół, by go powielali w internecie, robili kopie, czy po prostu wysyłali listownie.

Ulli Sieler
scrimulli@yahoo.co.uk
In english, italian, german.

Dziękuję ludziom, którzy przyczynili się do powstania tego apelu:
Steward ze Szkocji, Mark Daughton z Irlandii, Stefania Qualetti z Bolonii, Monika i Andrzej z Polski.

Comments are closed.

Aktualności

34
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics
Subskrybuj Newsletter

Pokaz slajdów
Archives
Fotki
aronia szanta szpinak-z-jamajki tatarak